Možná už jste také narazili na varující informaci, že je fluor obsažený v zubních pastách toxický. Podívejme se, co je na tom pravdy. Jakou zubní pastu používat?
Fluor je nepostradatelný pro růst kostí a zubů, zpevňuje sklovinu a chrání ji proti bakteriím. Zdrojem fluoru jsou potraviny, zubní pasty, fluoritové tablety a gely. Pokud je v těle fluoru málo, snižuje se kvalita kostí, zvyšuje kazivost zubů a ztenčuje zubní sklovina. Používání fluoru v zubních pastách je logické. Objevují se i názory, že jsou zubní pasty s fluorem zdraví nebezpečné.
Škodlivost fluoru
Fluor je toxický jen ve vyšších dávkách. Proto se už nedává do pitné vody a tabletky s fluorem se nedávají dětem. Není přesně známo, kolik přijmeme fluoru z potravin či soli. U každého je to jiné. Bezpečnější je požívat fluor v zubní pastě přímo na zuby. Nadměrné množství fluoru chrupu může uškodit a projeví se zubní fluorózou. Poškození skloviny při nadměrném přísunu fluoru v době její mineralizace se projevuje bílými až žlutohnědými skvrnami na zubech a změny jsou nevratné.
Správné dávkování fluoru
Při běžném používání zubní pasty riziko nehrozí. Pasta se nepolyká a ústa vyplachují. Dětské zubní pasty mají nižší koncentrace fluoridů. Běžně se prodávají zubní pasty klasifikované jako kosmetické přípravky. Léčivé účinky musí být ověřeny klinickou zkouškou či vědecky. Důkazy účinků posoudí Státní ústav pro kontrolu léčiv a dojde k certifikaci. Zubní pasty klasifikované jako zdravotnické prostředky se prodávají ve specializovaných prodejnách po konzultaci s odborníkem.
Co má obsahovat kvalitní a účinná zubní pasta
Záleží na tom, pro koho zubní pasta je. Zda chce zuby bělit, krvácejí mu dásně, má nemocné sliznice, používá klasický či elektrický zubní kartáček, jakou má zubní sklovinu a jaký je jeho věk. Běžné zubní pasty se vyrábí tak, aby neublížily ani při nadměrném použití. Kvalitní zubní pastu vhodnou pro váš chrup vám nejlépe vybere dentista, který vaše zuby dokonale zná.