Čerstvý chléb, ať už domácí nebo kupovaný, vydrží čerstvý a chutný pouze pár dní. Jak pečivo co nejlépe skladovat, aby se kazilo co nejpozději a udrželo si svou chuť co nejdéle?
Co chléb potřebuje?
Chleba nesnáší vzduch a vlhkost, proto jej nemůžeme nechat ležet jen tak, případně v papírových sáčcích. Nepříliš šťastným řešením je také lednice, vysoká vlhkost chlebu rozhodně svědčit nebude. Pro chléb musíte vybrat suché, spíše chladnější místo, velmi dobře se mu bude dařit ve vzduchotěsném obalu, například v sáčku.
Ekologické sáčky jsou nápadem pěkným, bohužel se v nich chléb zkazí rychleji. Pokud ovšem víte, že chleba sníte brzy, klidně skladujte v nich.
Zainvestujte do chlebníku
Možná, že vám chlebník připadá jako největší hloupost na světě. Už tak máte místa na kuchyňské lince málo, ještě chlebník do toho. Pak je jasné, že jste ještě kvalitní chlebník nevyzkoušeli. Ten totiž pro skladování chleba nabízí ty nejideálnější podmínky. Vytváří totiž dokonalou rovnováhu proudění vzduchu a vlhkosti, navíc zabraňuje pronikání světla, které může chléb vysušovat, a to i v případě, že je zabalen v mikrotenovém sáčku.
Návod, jak nikdy nevyhodit ani krajíček
Stává se vám, že půlka bochníku pravidelně letí do koše? Pak raději čtěte dál. Nejlepší je totiž chleba naporcovat. Buď na části (poloviny či třetiny), nebo jej přímo nakrájejte na krajíce. Oddělte si část chleba, o které jste si jistí, že ji stoprocentně spotřebujete. Tu ponechejte v sáčku nebo v chlebníku. Zbytek chleba po částech vložte do vzduchotěsných sáčků a uložte do mrazáku. Jakmile zase dostanete na chleba chuť, vyndáte ho s předstihem z mrazáku.
Historický způsob
Existuje ještě jeden způsob, trochu náročnější, zato prověřen staletími. Chléb zabalte do lněné utěrky a vložte jej na dno hrnce. Do hrnce přidejte ještě jablko, oloupané brambory, trochu cukru a trochu soli. Nakonec zakryjte pokličkou. Vlhkost nebude mít šanci k pečivu proniknout.
Foto: Shutterstock