Možná jste se tím dosud nikdy nezabývali, avšak v době vysokých cen energií byste měli urychleně začít. Ačkoliv vytápění domácnosti není zase tak složitá věda, mnozí se nastavování bojí a raději vše nechávají běžet tak, jak to bylo kdysi nastaveno a už to dále neřeší. Ve skutečnosti se ale stačí naučit pár základů a je až neuvěřitelné, kolik vám mohou ušetřit. A naopak, pakliže se jimi řídit nebudete, přijdou vás letos několikanásobně draho. Dokonce tak, že se v některých případech nemusíte vůbec doplatit.
Jak fungují radiátory a termostat
Vytápění bylo vždy poměrně nákladnou položkou v rozpočtu, ovšem teď se zdá, že bude možná vůbec tou nejvýznamnější. Nejsou výjimkou domácnosti, kterým byly vyměřeny zálohy ve výši třeba 15 tisíc měsíčně za plyn.
Tito lidé by se teď měli dobře zamyslet nejen nad tím, jaký způsob vytápění zvolit, případně zda nezkusit jiný tarif či fixaci a podobně. Hodně se ale zapomíná na to, že lze ušetřit s pomocí jednoduchých opatření.
Nejen rodinné doby, ale i byty jsou dnes vybaveny samostatnými odečty tepla, tudíž lze velmi dobře ovlivnit náklady na vytápění. Ty se mohou lišit až o desítky procent, aniž byste pocítili nějakou větší ztrátu tepelného komfortu. Záleží na tom, jak máte nastavené topení a termostat.
Lidé se teď častou přou o to, zda pro dosažení úspor například v době nepřítomnosti v obydlí vypínat topení úplně, případně pouze snížit teplotu na nižší stupeň.
Radiátory jsou vybaveny termostatickými ventily, které řídí zásobování vodou. Otevírají a zavírají průtok vody, aby udržely cílovou teplotu v pokoji. Pokud se v místnosti prudce ochladí, radiátory obvykle začnou rychle vytápět.
Otopné systémy jsou však obvykle připojeny na centrální termostat, který celou věc na jedné straně zjednodušuje, ale zároveň i komplikuje. Tady si nastavíte ideální teplotu pro celou domácnost, a to v rámci různých režimů pro období, kdy jste doma, na noc apod. Pokud máte ale uzavřené nebo špatně nastavené ventily na radiátorech, nezmůže nic ani sebelepší termostat.
Takto se vytápí správně
Lidé mají sice často centrální termostat, ovšem potom chybně vše regulují přes ventily na topení. Ty často stáhnou úplně na minimum, aby se náhodou topení nespustilo. Chtějí tak dosáhnout úspor. To je ovšem zároveň velkou chybou.
Radiátory sice krátkodobě skutečně přestanou odebírat energii, takže se může zdát, že šetříte. Jenže až budete chtít místnost znovu vyhřát, podivíte se nad tím, že pojedou dlouho na plný výkon a spotřeba energie doslova poletí nahoru. Taková spotřeba může být až dvojnásobná oproti tomu, kdybyste nechali topení temperovat na nižší teplotu, ideálně v rámci řízení centrálním termostatem.
A to není všechno. Pokud budete nechávat obydlí vychladat, riskujete výskyt vlhkosti a plísní. Těch se potom obtížně zbavuje. Topení by proto mělo temperovat na 15 až 18 stupňů i v době vaší nepřítomnosti.
Foto: Shutterstock
Sice máme měřáky ale už 3 roky nikdo nechodí na odečty a spotřeba se počítá podle velikosti bytu.
Přestante už strašit lidi vy pisálkové my topime plastama, papirem, gumou, a vším co kde najdem. Tak to přeci vlada chce ekologii. Tato vlada dovedla republiku uplně zdevastovat a vrací se v čase zpátky. A blbečka co vymyslel elektromobil, snad už jim všecko jednou dojde co delaj za hovadiny. My starší to nějak doklepem ale naši děti budou chudaci. To se smaly komunistum ale jidlo a phm bylo na tu dobu nesrovnatelný. Ale co škoda času sem něco psat každý člověk to vidí co vlada dělá.