Pejsci se stávají čím dál častějším členem našich domácností. Lidé si je pořizují proto, aby měli přítele, aby se necítili sami. Jenže neuvědomují si, že psi se nesmí zanedbávat. Je třeba jim dávat potřebnou péči a věnovat jim svou pozornost. Nejvíce se psům musíte věnovat v době očkování. Není dobré vynechat pravidelné očkování proti nebezpečným nemocem, protože jinak ohrožujete nejen psa, ale také sebe. Mnohé psí nemoci (takzvané zoonózy) jsou totiž přenosné na člověka.
Málokdo ví, že některé psí nemoci může chytit od svého psího mazlíčka i jeho pán. Vyjmenovat bychom mohli celou řadu nemocí, ovšem zaměřme se na nejznámější a také nejobávanější nemoci, před kterými je dobré se mít na pozoru.
Proti vzteklině se očkuje každý rok. Nepodceňujte to
K nemocem, proti kterým se očkuje každým rokem a před kterými bychom se měli mít na pozoru, patří vzteklina. Jedná se o virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Pes vylučuje nemoc slinami, proto se na člověka může nemoc přenést ve chvíli kousnutí. Sice pejsky proti vzteklině očkovat můžeme, ovšem vzteklina napadá i jiné teplokrevné živočichy, jako jsou například koně nebo netopýři, proto je dobré se mít na pozoru neustále. K lékaři se doporučuje jít i v případě, že máte jen pouhé podezření na vzteklinu.
Žloutenku způsobuje leptospiróza
K dalším závažným onemocněním patří i takzvaná leptospiróza. Jedná se o bakteriální onemocnění, které postihuje nejen játra psa, ale také jeho ledviny a stěny cév. Pes se nejčastěji nakazí tehdy, kdy pije z nakažené kaluže. Bakterie tohoto onemocnění se totiž vylučuje močí a ve vodě setrvává poměrně dlouho. Pes se však může nakazit i od nemocného hlodavce, kterého zakousne.
Na člověka se nemoc přenáší nemoc například ve chvíli, kdy vás nemocné zvíře poškrábe, ovšem můžete se nemocí nakazit i sami, když přijdete do kontaktu s nakaženou vodou. Leptospiróza postihuje játra člověka a následně vyvolává takzvanou Weilovu žloutenku, která je smrtelně nebezpečná.