Pesticidy jsou novodobým prokletím, se kterým se musíme vypořádat, pokud si chceme pochutnat na zelenině a ovoci. Ty naopak potřebujeme, protože jsou zdravé. Jenže v případě, že bychom se nevěnovali jejich správnému mytí, mohli bychom si zadělat na ještě větší problémy, než kdybychom ovoce a zeleninu vůbec nejedli. Jak se tedy zbavit pesticidů a další chemie? Když pomineme možnost kupovat zboží od osvědčených farmářů, kteří pesticidy nepoužívají, zbývá nám už jenom to mytí.
Z reklamy se dozvíte, jaké všechny přípravky a mycí prostředky potřebujete. Pravdou ale je, že to je také chemie a navíc jsou zbytečné. Slibujeme, že vám bude stačit voda. Ano, obyčejná voda z kohoutku.
Jak správně mýt ovoce a zeleninu
Nejlepším způsobem, jak z povrchu ovoce a zeleniny dostat bakterie, je jejich umytí v tekoucí vodě, která nemá méně než 10 stupňů celsia. Rozhodně nepotřebujete napouštět dřez. Pouze rychle omyjte nečistoty a povrchové bakterie.
Na co nezapomenout! Pesticidy jste sice z ovoce a zeleniny vodou odstranili, ale jídlo byste si mohli znovu pošpinit jeho zpracováním. Proto před přípravou očistěte prkénka, nože či kuchyňskou linku. Před přípravou pokrmů si také důkladně umyjte ruce vodou a mýdlem.
Obecně ovoce a zeleninu neskladujte příliš dlouho, a už vůbec ne poté, co je umyjete. Toto je třeba provést těsně před jejich konzumací.
Důkladný způsob – ocet a voda
Úvodem jsme si řekli, že vám bude stačit tekoucí voda. A je to pravda. Drtivou většinu chemikálií a nečistot voda dokáže smýt. Je tu ale ještě jeden, skutečně neprůstřelný způsob, který mohou používat lidé se sníženou imunitou nebo všichni ti, kdo chtějí konzumovat ovoce a zeleninu čistou na stodeset procent. Kromě vody budete potřebovat ještě ocet. Tyto dvě ingredience pak namícháte v poměru 90:10 ve prospěch vody ve dřezu. V této lázni potom necháte zeleninu a ovoce vylouhovat po dobu 15 minut. Před i po této proceduře je nutné ještě umytí v tekoucí vodě.
Namáčení plodů v octové vodě částečně pomůže dostat z ovoce a zeleniny i pesticidy, které se dostaly pod slupku. Čím tlustší přitom slupka je, tím méně pesticidů jí pronikne. Bohužel nejnáchylnější jsou jablka, která mají slupku tenkou. Jistým řešením může být zbavit jablka slupky i s malou částí dužiny pod ní. Problém je v tom, že v jablečné slupky jsou vůbec nejzdravější částí tohoto ovoce, protože obsahují spoustu antioxidantů.
Jak správně omýt jednotlivé typy ovoce a zeleniny?
Bobule a hrozny
Jemně opláchněte pod studenou tekoucí vodou. Nenechávejte bobule dlouho ve vodě, protože je to může zničit. Před konzumací je proberte a vytřiďte plesnivé a příliš měkké kousky. Zabráníte tak šíření mikroorganismů.
Jablka a další pevné plody
Umyjte a dostatečně vydrhněte, abyste jablka zbavili všech voskových konzervantů.
Bylinky
Namočte bylinky v míse se studenou vodou a následně s nimi zatočte. Pak je vysušte papírovým ubrouskem.
Houby
Použijte jemný kartáč k vydrhnutí ve studené vodě. Vlhkým papírovým ubrouskem zbavte houby nečistot.
Broskve a další měkké plody
Jemně omyjte broskve v tekoucí vodě a vysušte papírovým ubrouskem.
Melouny a pomeranče
Důležité je mýt také ovoce, jehož slupku nekonzumujeme. Typicky melouny a pomeranče. Pokud tak neučiníme, riskujeme, že se bakterie dostanou dovnitř.
Mrkev a kořenová zelenina
Na tvrdou zeleninu jako je mrkev nebo brambory použijte kartáč. Nezapomeňte ho pak také očistit.
Listová zelenina
Zbavte se nahnilých listů a zbylé naložte na deset minut do roztoku vody a octa. Následně 30 až 60 vteřin proplachujte pod studenou tekoucí vodou.