Cibule je v kuchyni jednou z nejčastěji používaných surovin. Je základem mnoha jídel a většinou ji máte doma neustále k dispozici. Co děláte se slupkami od cibule ve chvíli, kdy ji oloupete? Házet je do koše je velká škoda. Dají se krásně využít, a to hned několika způsoby. Jak v cibuli, tak ve slupce se totiž nachází řada účinných látek, rutin, kvercetin, vitamíny E a C a minerální látky, jako je hořčík, draslík, vápník a železo.
Slupky pomohou při nachlazení
Pokud vás trápí rýma a ucpaný nos, připravte si půl hrsti slupek, litr vroucí vody a ručník. Slupky zalijte horkou vodou, ručník dejte přes hlavu a inhalujte. Výpary by vám měly nos uvolnit a pomoci se zbavit rýmy.
Odvar na pleť
Převařte hrst slupek 30 minut ve 300 ml vody a nechte 20 minut macerovat. Vznikne skvělý odvar, který můžete používat na různé potíže s pokožkou, od popraskaných pat až po akné. Nanáší se pomocí vatového tampónku na postižená místa. Cibulový odvar se dá využít i jako vlasová kúra – v takovém případě dejte slupek převařit asi dvakrát tolik. Slupky mají zabránit vypadávání vlasů. Tato kúra ale není vhodná pro světlé vlasy, jelikož cibulové slupky by je mohli obarvit.
Otoky
Vykoupejte ve slupkách nohy. Povařte po dobu 15 minut dvě hrsti slupek ve 300 ml vody, nalijte do lavoru a nohy do vložte do odvaru. Pocit pnutí v nohou by se měl během chvíle zmírnit.
Speciální hnojivo
Slupky ze dvou až tří cibulí posbírejte, vložte je do uzavíratelné nádoby a zalijte 1 l teplé vody. Nádobu uzavřete a skladujte v chladu a temnu. Za 24 hodin přeceďte a můžete využívat nálev jako hnojivo. Z cibule se vylouhuje řada účinných látek. Jednou týdně ho přidejte do zálivky. Zároveň slouží i jako postřik proti škůdcům, stačí ho přelít do rozprašovače a aplikovat na poškozené rostliny.
Foto: Shutterstock