Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si udržely čerstvost?

Skladování potravin není vždy snadné. Proto vám přinášíme několik tipů, jak prodloužit trvanlivost potravin. Podívejte se na pár praktických rad, které prodlouží trvanlivost skladovaných potravin.

Skladování rajčat

Neskladujte rajčata v mikrotenových sáčcích, kde se šíří ethylen a urychlí kažení. Nezralá rajčata skladujte stonkem dolů, v papírovém sáčku nebo v jedné vrstvě v kartonové krabici a v chladnu, dokud nebudou červená. Aby zrála rychleji, skladujte je v společně s ovocem. Vylučované plyny jim pomohou dozrát. Zralá rajčata skladujte stonkem vzhůru při pokojové teplotě v temnu v jedné vrstvě, aby se nedotýkala. Přezrálá rajčata by měla být v lednici.

Skladování chřestu, brokolice a celeru

Chřest skladujte podobně jako řezané květiny. Odřízněte tvrdé stonky, dejte chřest do vody, překryjte jej plastovým pytlíkem a dejte do ledničky. Zůstane čerstvý a křupavý minimálně o týden déle. Celer a brokolice vydrží až o měsíc déle zabalené v alobalu.

Skladování salátu

Ke skladovanému salátu přidejte papírové utěrky či ubrousky. Pohlcují vlhkost, takže salát nebředne. Udrží salát křupavý a čerstvý o týden déle. Čerstvě uříznuté hlávky salátu dejte na plech s vodou.

Skladování cibule a česneku

Cibule nebo česnek skladované v zavěšené punčoše, vydrží i rok. Vyhovuje jim chladné a suché prostředí. Neskladujte je společně s bramborami.

Skladování jablek a brambor

Brambory naopak skladujte s jablky, nebudou tak rychle klíčit. Jablka pak pravidelně třiďte. Stačí jedno shnilé jablko a zkazí se všechny.

Skladování banánů

Zabalte stopky a horní části banánů do folie, vydrží až o týden déle. Nezralé banány zabalte do novin a dejte do chladna.

Skladování bobulovitého ovoce

Smíchejte jeden díl vinného či jablečného octa a deset dílů vody. Nebude tak cítit vůně ani znát chuť octa. Jahody či maliny properte v lázni, slijte je, osušte a dejte je do lednice. Maliny vydrží o týden a jahody až o dva týdny déle bez měknutí a kažení.

Pečlivě vymývejte lednici

Pečlivě a pravidelně umývejte lednici. Jakmile se v lednici cokoliv zkazí, zanechává to za sebou velké množství bakterií, které se šíří do dalšího jídla. Vydesinfikujte lednici pomocí vody s octem, který odstraní i pachy. Potraviny pak vydrží čerstvé o něco déle.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments