Ceny jídla jsou dnes tím, co veřejnost velmi trápí. Nejde přitom pouze o potraviny nakupované v supermarketech. Češi také rádi chodívali v obědových pauzách do restaurací a dopřávali si tam plnohodnotnou stravu.
Obtížná doba
Tento svůj zvyk však muselo mnoho lidí přehodnotit, protože ceny obědových menu rychle stoupají. Tento trend platil už v minulých letech, avšak tento rok doslova eskaloval. Zatímco ještě nedávno bylo standardem jídlo kolem stokoruny, dnes už se pod dvě stě korun v podstatě nenajíte. K tomu si připočtěte ještě polévku a pití a za obyčejný oběd v restauraci můžete zaplatit klidně 300 korun.
Restauratérům se ale nelze tolik divit. Jejich náklady totiž prudce stoupají, a to na všech frontách. Také oni musí kupovat drahé suroviny, platit vysoké částky za energie a čelit tlakům ze strany zaměstnanců na růst mezd. Ostatně, řada restaurací už zavřela a další se k tomu podle odborníků chystají. Jednoduše se jim už provoz nevyplácí. Musely by zdražit tak, že by to zákazníci stejně neakceptovali.
Růst cen jídel v restauracích evidujeme napříč celou zemí. Nejvíce si lidé zaplatí pochopitelně v Praze, avšak rychle zdražují i podniky v regionech, kde na to hosté nebyli vůbec zvyklí. Zatímco v hlavním městě je ještě poměrně významná kupní síla a do restaurací tak lidé stále chodí, v okresních městech už často zejí prázdnotou.
Výborná jídla za pár korun
Pořád se ale najdou podniky, kde se snaží držet ceny co možná nejníže a představovat tak lidovou verzi stravování. Zakládá si na tom například řetězec Globus, kde seženete obědy až za neuvěřitelně nízké ceny. Například tento týden v brněnském Globusu jste si mohli dát šunkofleky za 65 korun, francouzské brambory s uzeným masem za 79 korun nebo skvělý fazolový guláš s houbami za 55 korun. Jde o plnohodnotná jídla, ze kterých se v pohodě najíte. V Havířově pak Globus nabízí třeba bavorské vdolky za 65 korun nebo pohanku se sušenými rajčaty a zeleninou za 55 korun.
Asi nepřekvapí, že lidé tyto kantýny berou útokem, protože takto levně se jen tak někde nenají, a to ani v rámci zaměstnaneckého stravování. Firemní jídelny už jsou dnes často výrazně dražší. Ale výjimky se najdou. Třeba Albert v Nových Butovicích pro své zaměstnance vaří ze zbytků a obědy tam vyjdou na 30 korun.
Foto: Shutterstock
No taky to tak chutná, nic moc. Dala jsem si v Globusu jídlo jednou, a stačilo to.
Restaurace před rokem 89 měly hlavní zisk z pití piva a dalších dobrých moků, jídlo bylo doplňkem. Tak třeba maďarský guláš se čtyřmi knedlíky byl za šest korun. Osmahnuté knedlíky s vejci byly za 4 koruny, polévka gulášová za 2 koruny, španělský ptáček s rýží či s rýží restovaná játra za 8 korun, řízek s bramborem, hovězí s oblohou a bramborem a další jídla do deseti korun. Za pivo jsem platil v restauraci 1,70 Kčs, limonáda či malé pivo za jednu korunu, sifon za padesátník atd. Nejdražší bylo jídlo na objednávku, takže jsem čekal necelou půlhodinu a dočkal jsem se… Číst vice »
No ono když odečtěte marži glóbusu která je i 200procent na vstupech, tak není problém vařit za takovou cenu
V neděli oběd pro čtyř clennou rodinu v globu 600+ a nic moc. To už snad i mekac vyjde lip.
Už zase bláboly,nic už nepište tyhle stránky zrušte lidi nečtěte to,chtějí jen peníze informace k ničemu.
A kde tedy se dá po celém Česku pořídit výborný oběd za 50 Kč?
Nedá nejlevnější jidlo Řízek z Hranolkama jsem viděl v jednom bistru za 119.
Já jakožto starobní důchodce mám nyní oběd z důchodcovské kuchyně za 55,- Kč (polévka a druhé jídlo).
Nejlevnější jsem v restauraci viděl za 149 bez salátu se salátem 179
Bože už to AA zdraví zrušte,
Nezruší, dokud jim to bude sypat. A sypat jim to bude do té doby, dokud jim lidi budou klikat na články.
To bych chtěl vidět řízek za 50 i ze salátem.
Řízek se salátem za 50 nikdo nesliboval. Zato výborné obědy za 50 korun po celém Česku ano, ale sliby – chyby…