Mleté řízky jsou chutnou součástí našeho jídelníčku. Ačkoliv je nemáme denně na talíři, jsou chutné a syté. K české kuchyni zkrátka patří. Věděli jste, že se do nich dříve přidávala jedna chutná bylinka, která jim dodá šmrnc?
Léčivka bršlice
Bršlice, známá také pod názvem kozí noha, byla známá už ve 12. století, stejně jako její léčivé účinky. Ve volné přírodě je hojně rozšířená, často roste jako plevel. Dokonce na ni můžete narazit na své zahrádce. Je chutná, zdravá a obsahuje velké množství vitamínu C. Mladé listy bršlice rozhodně osvěží váš jídelníček. Starší lity bršlice se více hodí do zapečených pokrmů, nebo je můžete připravit jako špenát.
Léčivé účinky
Nejen kvůli vysokému obsahu vitamínů, ale i minerálů je vhodné zařadit bršlici do jídelníčku. Získáte z ní železo, vápník, hořčík, a působí proti mnoha chorobám.
Je skvělou prevencí proti močovým a ledvinovým kamenům, má výrazné močopudné účinky a podporuje trávení. Kromě toho se dá použít i zevně, ve formě obkladů na různé štípance, otoky a ranky. Přisuzují se jí protizánětlivé a detoxikační účinky.
Mleté maso s bršlicí
Můžete si připravit mleté řízky s bršlicí. Dodají masu zajímavou chuť a zpestří váš jídelníček. Jak na to? Budete potřebovat:
- 600 g mletého libového masa
- Vejce (samostatně + na trojobal)
- 300 g strouhaného sýra
- 200 ml smetany na vaření
- Muškátový oříšek
- Hladkou mouku
- Strouhanku
- Sůl
- Olej
- Bršlici
Mleté maso osolte a ochuťte muškátovým oříškem. Vmíchejte do něj smetanu, syrové vejce a bršlici. Pak ho nechte hodinu odpočinout v chladu. Mezitím nastrouhejte sýr. Maso vyndejte z lednice a sýr do něj vmíchejte. Vytvarujte rovnoměrné koule a v dlani z nich vytvořte oválky, které následně obalíte v trojobalu a usmažíte. Máte hotovo. Podávat je můžete například s bramborovou kaší.
Foto: Shutterstock
Chtel bych se zeptat, jak pozmam na jare rasici brslici od krabilice, kerbliku a nedej boze od bolehlavu?