Skladování pečiva v mrazáku může být lákavá představa. Máme ho vždy po ruce, stačí jen vyndat a rozmrazit. V mrazáku skladujeme i jiné potraviny, které nebudeme hned konzumovat. Pokud se zadaří nákup pečiva za příznivou cenu, mohlo by se to zdát jako ideální varianta. Ve skutečnosti má skladování pečiva v mrazáku a jeho následná konzumace svá rizika.
Nejlepší je čerstvé pečivo
Pokud máte tu možnost, upřednostněte čerstvé pečivo. Ideální variantou je to, které si doma upečete, případně čerstvě přinesené z pekárny. Teplé pečivo nechte v první řadě vychladnout, než budete řešit jakékoliv skladování. Z důvodu zapaření by se mohla rychle vytvořit plíseň.
Když už se rozhodnete pro uskladnění v mrazáku, udělejte to ještě ten den, kdy ho upečete. Plíseň se v pečivu rozrůstá už po 48 hodinách. Čím dříve po vychladnutí ho důkladně zabalíte a uskladníte, tím lépe.
Před zmrazením chléb nakrájejte
Předtím, než dáte pečivo do mrazáku, ho nakrájejte a rozdělte na porce/plátky. Ty pak jednotlivě zabalte do alobalu. Díky tomu si pokaždé odeberete pouze potřebné množství a omezíte riziko vzniku plísní.
Po rozmrazení pečivo rychle zkonzumujte
Pečivo rozmrazte bezprostředně předtím, než ho budete konzumovat. Brzy po rozmrazení v něm totiž vznikají zdraví nebezpečné plísně. Rozmrazit lze jen jednou, a i když ho rozpečete, měli byste ho spotřebovat co nejdřív. Riziko kontaminace snížíte tím, že ho nebudete dávat do mrazáku teplé a vlhké.
Jak pečivo skladovat?
Poté, co si přinesete pečivo domů z obchodu, nenechávejte ho v igelitovém sáčku. Zabalte ho do utěrky a uložte do chlebníku. Existují i speciální sáčky na pečivo, které jsou prodyšné a zároveň nepropouští vlhkost. Chléb se dá balit i do voskovaných ubrousků. Pak vám vydrží i několik dní čerstvé.
Foto: Shutterstock
Pane bože, zítra se dočtu, že nemám dávat do mrazáku maso, jíst do hodiny od zabití vepříka, ne? 😂
Dávám a co zase nějaký blábol když ho vyndám z mrazničky tak ho nechám tak 2 hodiny na stole v sáčku a je krásně měkej.