Je pití vody z kohoutku skutečně vhodné?

Česká republika je zemí, kde lidé v obrovské míře konzumují vodu z kohoutku, a to často z coby jediného zdroje a dlouhodobě. Málokde jinde na světě vidíme podobný fenomén, kterého se zde podařilo dosáhnout propagací kohoutkové vody.

Je tak skvělá?

Je pravdou, že voda z kohoutku se propaguje vlastně docela dobře. Stačí říct, že je stejně kvalitní jako ta balená a navíc stojí výrazně méně. Pro většinu lidí nestojí jakoby nic, protože za ni rovnou neplatí a navíc jde skutečně o tak drobné číslo, že nestojí za řeč. Oproti tomu láhev vody z obchodu vás vyjde klidně na deset korun a navíc ještě její koupí produkujete odpad.

Vlastně by se tedy mohlo zdát, že na kohoutkové vodě není nic špatného a měli by ji pít úplně všichni. Proč nakonec balenou vodu třeba nezrušit, že? Ostatně, někteří Češi doslova zuří, když jim v restauraci nabídnou pouze balenou vodu a nikoliv jejich oblíbenou kohoutkovou, ideálně zdarma. Ale milí zlatí, do restaurace chodíte čerpat její služby, za které je třeba platit. A pokud se vám to nelíbí, tak tam nechoďte, rozhodně se ale nedomáhejte něčeho, co vám nechtějí nabídnout. Žádné právo na to opravdu nemáte.

Ale pojďme se podívat na to, zda je kohoutková voda skutečně tak skvělá, jak se na první pohled tváří. Jistě, je označena jako pitná. Ale zamyslete se, opravdu myslíte, že je určena k dlouhodobému pití? Výzkumy, co udělá například chlor s organismem, pokud se konzumuje po malých dávkách desítky let každý den, opravdu nemáme.

Foto: Shutterstock

Problematické limity

Bohužel jsou tu ale i další faktory. Stačí letmý pohled na statistiky vodohospodářství a zjistíme, že neustále roste počet vodních zdrojů, které jsou znečištěny pesticidy a dalšími látkami. Na ně jsou stanoveny limity, které musí voda splňovat. Teoreticky, pokud se limity na nějakém místě překročí, danou vodu už není možné označit jako pitnou. Jenže tady narážíme na problém. Ve skutečnosti takové místo dostane výjimku a voda je oficiálně pitná stále. Pokud se o tuto problematiku nezajímáte, vůbec nezjistíte, že nebyla shledána zrovna optimální. Těchto výjimek bohužel neustále přibývá.

A pak tu máme ještě vliv potrubí. To je klíčová infrastruktura, která však v Česku bohužel není v kdovíjak dobrém stavu. Naopak, na některých místech je spíše ve stavu havarijním. V tomto případě pochopitelně může dojít ke kontaminaci pitné vody. Ostatně, například v Praze už se to stalo a byly z toho nehezké problémy.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela
Daniela
1 rok

Reklama na balenou vodu?

Lad.Janoušek
Lad.Janoušek
1 rok

Do dnes platí zákon vydaný M.Terezii o podávání čisté pramenité vody potulným poutníkům.