Topení na celou zimu zcela zdarma. Je vyhráno. Češi volají hurá, tímto se všechno mění

Chladné počasí už udeřilo a mnoho lidí se doslova bojí sahat na kohouty topení, protože dobře ví, jak draho každé pootočení přijde. Mnozí se tak předhánějí v tom, kdo vydrží déle netopit, ovšem teď už situace došla tak daleko, že se trochu ohřát musí každý. Navíc očekávání, že zima bude mírná vzalo tak trochu za své. Podobně mrazivé počasí jsme tu v prosinci už dlouho neměli.

Zatopte si bez peněz

Češi si ale jako vždy dokázali poradit. Své domovy si dokáží příjemně vytopit, aniž by za to museli platit nějaké horentní sumy. Ba právě naopak, jednoduchý způsob zajistí, že budete mít topení prakticky zadarmo. Se svým způsobem se podělil pan Pavel Z., který žije v Jihlavě. Jeho metoda už se teď naplno osvědčuje v praxi a on si ji nemůže vynachválit.

Bez čeho se v tomto případě neobejdete, to je kotel na pevná paliva. Kdo si ho například ponechal z minulosti, má vyhráno. Nicméně se po nějakém takovém můžete poohlédnout i v bazaru, kde by měl být k dispozici za příznivou cenu.

Pokud máte takový kotel, máte napůl vyhráno. Potom už je totiž potřeba získat pouze to, čím budete topit. A to pochopitelně můžete koupit v podobě uhlí nebo dřeva. Jenže v takovém případě by nás to vyšlo na nemalé peníze. My ale chceme topit úplně zadarmo.

I na to existuje skvělé řešení. Vypravte se do jakéhokoliv lesa, kde si můžete topivo nasbírat. Avšak pozor, rozhodně to neznamená, že odsud budete odnášet špalky nebo kácet stromy. Jediné, na co máte ze zákona nárok, je klestí, které v průměru nesmí přesáhnout sedm centimetrů. Ovšem to nám bohatě stačí.

Foto: Shutterstock

Jak to správně udělat

Pakliže nasbíráte dostatek klestí, je potřeba ho nějakým způsobem zkultivovat. Za tímto účelem využijeme drtičku, která klestí nadrtí. A následně vše vložíme do lisu na brikety, který vám vyrobí bezplatné brikety. Oba stroje nejsou vůbec drahé, navíc se na ně můžete složit třeba se sousedy, nebo jim pak za úplatu jejich klestí nadrtit a slisovat.

Do drtičky bychom měli dávat ideálně klestí nepřesahující čtyři centimetry v průměru. Mělo by být také co možná nejsušší. Do směsi přidejte také nějaký ten papír nebo karton. Brikety potom budou lépe hořet.

Jak vidno, výroba briket je velmi jednoduchá a odměňující. V době, kdy lidé za vytápění platí i desetitisícové částky měsíčně, vy budete topit zadarmo. Spotřebujete přitom jinak nepoužitelné klestí a ani dopad na životní prostředí není špatný.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tein
Tein
1 rok

Musíte!

lada
lada
1 rok

můžeš i paneláku ale a to háček musíš de domluvit s majitelem lesa