Omyl na samoobslužné pokladně může přijít draho

Jak informují některá média, obchodní řetězce začínají mít problémy se svými samoobslužnými pokladnami. Jejich účelem bylo ulehčit personálu tím, že zákazníci sami odbaví svůj nákup bez přispění dalšího lidského elementu. Jednoduše si nákup na pokladně sami oskenují, vloží do tašky a následně zaplatí.

Lidé to zkouší

Pochopitelně se předpokládá naprostá čestnost zákazníků. Dlouhou dobu to ostatně fungovalo bez větších problémů, ovšem současná cenová krize způsobuje, že lidé hledají cesty, jak si od enormních nákladů za potraviny ulehčit.

Jak uvádí server Kupi, lidé to na samoobslužných pokladnách zkouší různými způsoby. Například přelepují čárové kódy zboží, tedy z dražšího na levnější, čachrují s ovocem a zeleninou a někdy některé zboží jaksi “zapomenou” naskenovat.

To se ale nemusí vyplatit. Jistě, přistižení zákazníci se často vymlouvají na omyl, chybu nebo vlastní zmatenost. Nemusí jim to však vyjít. Zatímco pokusy o pronesení zboží do deseti tisíc korun představují pouhý přestupek, nad tuto hranici už jde o trestný čin se všemi následky, jako je vysoká pokuta, ale také možnost odnětí svobody až na dva roky.

Foto: Shutterstock

Rozmyslete si to

Obzvlášť problematicky to potom může skončit u lidí, kteří jsou přistižení opakovaně. Už se ostatně stalo, že někteří recidivisté, kteří byli přistiženi třeba jen u odebrání několika housek, nakonec skončili za mřížemi. V takovém případě na ně totiž platí přísnější metr.

Proto byste si měli jakékoliv čachry na samoobslužných pokladnách dvakrát rozmyslet. Následné problémy za ušetřené peníze totiž v žádném případně nestojí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

No já velmi nerad chodím na samoobslužné pokladny, některé větší obchody mají tolik druhů toho pečiva, že když koupím několik, tak si nejsem schopen zapamatovat která houska se jak jmenuje.
Buď mají být u pečiva trhací lístky s čárovým kódem a pak budu klidně odpovědný.
Ale pokud mají v jednom fochu čtyři druhy pečiva a nad ním mají čtyři ceny a není jasné která cena patří ke kterému pečivu, tak pak nemůžu být odpovědný já.
Ať třeba nechají ten čárový kód vytisknout v pekárnách přímo na to pečivo, pak bude klid.
S vyhrožováním ať na mě nechodí 🙁

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Michal

Přesně ,tohle je zase článek . Musí být prokázán úmysl, a to by mě zajímalo jak to chtějí dokázat. To že zapomenu něco naskenovat není ještě důvod k pokutě či ,, jak píše vězení ” zboží musí být proneseno s úmyslem se obohatit ..
Navíc ty skenery občas blbnou.