Nemáte náhodou nárok na příspěvek na bydlení? Lidé na to zapomínají

Lidé si rádi stěžují na to, že je stát nechal ve štychu, protože musí platit horentní ceny za energie nebo potraviny. Ale možná kdyby věnovali méně pozornosti neustálým stížnostem, dozvěděli by se, že to není tak docela pravda. Není třeba vždy čekat na pomoc, která dorazí automaticky. Ve skutečnosti jsou k dispozici možnosti, které vylepší váš rozpočet už teď.

Nepřicházejte o peníze

Je až překvapivé, jak málo lidí si říká o pomoc, přestože na ní má naprosto oprávněný nárok. Je to skutečně tak, že dnes může velké množství lidí jednoduše požádat a získají několik tisíc korun měsíčně. V době, kdy se každá koruna počítá, jde o vítanou vzpruhu.

Mluvíme zde o příspěvku na bydlení, na který má nárok každý, kdo za nájem a energie vydává více než 30 % svých příjmů. Jak ukazuje výzkum PAQ Research, počet těchto lidí poměrně rychle stoupá. Ještě před pár měsíci měla na příspěvek nárok každá pátá domácnost. Teď už by to klidně mohla být každá čtvrtá, protože ceny bydlení stoupají rychleji než příjmy.

Jenže lidé si o tento příspěvek neříkají. Výzkum ukazuje, že o něj požádá pouhá pětina těch, kdo na něj má nárok. Můžete si to přitom představit tak, že jste tuto dotaci oprávněni čerpat, ale pokud tak neučiníte, definitivně vám propadá. Zpětně totiž žádat nelze, vždy pouze na budoucí období. Čím dříve tak uděláte, tím dříve příspěvek obdržíte.

Foto: Shutterstock

Vyplatí se to

Odborníci mají za to, že roli hraje hned několik důvodů. Češi dlouho nebyli zvyklí si říkat o nějaké dávky a drtivá většina z nich dokázala vycházet. Mnoho lidí je stále velmi skromných a nové situaci se dokázali přizpůsobit sami, přestože by na příspěvek měli nárok. Někteří jsou na to také možná příliš hrdí a nechce se jim chodit si pro pomoc. Najdou se ale i tací, kdo o příspěvku stále neví.

Určitou bariérou je také skutečnost, že o příspěvek na bydlení je nutné žádat prostřednictvím obsáhlého formuláře, a to každé dva měsíce, aby vám byl obnoven. Pokud si to však osvojíte, nejde o nic složitého.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Mám 16.000 důchod z toho platím pronajímateli s elektřinou a plynem 7.500kc to je víc než 30% a na sociálně mě řekli že z důchodu můžu živit ještě 1 osobu nic mě nedali a to bylo martirium než byli spokojeni s vypsáním papíru.Hlavne že Středula řekl o Babišovi že lidem kteří u něj pracují v pekárně dává 16.000 Kč a že je to k mezití v téhle dobe.Tahle vláda říká něco a vše je jinak,oblbují nás jak se dá!!!Co se týká bytu sociálka započte jen částku nájmu která se platí obecně,to že vám účtuje majitel bytu který jich má 10… Číst vice »

Tris
Tris
1 rok

Když vezmete to papírování a ztracenej čas (já to třeba řešila půl roku, pokaždý mi posílali novou a novou výzvu, musela jsem znovu a znovu dokládat pokaždé jiné papíry), nedivim se, že se na to lidi radši vykašlou… Takže to není o tom, že by o tom lidi nevěděli nebo nežádali, ale o tý neskutečný byrokracii, doprošování se ponižování se. Kdyby nešlo o děti, asi naběhla bych na ně s mačetou…

Miroslav
Miroslav
1 rok

A kde jste na to prisly? Ja jsem zadal o pomoc teplickou socialku o hmotnou nouzi ktera mi nebyla schvalena. Duvod, pani mi neverila ze bydlim na ulici a stale po mne chtela papiry z minuleho zamestnani ktere jsem tam kazdou navstevu donesl ale pani byla nespokojena, tak jsem to radsi vzdal. Budu se radsi venovat trestne cinnosti nez se nikdy nedockat pomoci od statu.. Ze se nestydite psat takove nesmysli. Fuj plivu na tuto republiku.

Miroslav
Miroslav
1 rok

Co to tu neleze,jaká pomoc od státu,jo myslíte těch 50 Kč co dostala přítelkyně,jako samozivitelky se studujícím synem??????Nenechte se vysmát grázlové.