Jestli jste si dosud mysleli, že dehydratací můžete trpět jen v horkých letních dnech, zpozorněte! Dehydratace je velmi častá i v zimním období. Poradíme, na co si dávat pozor!
Proč dochází v zimě k dehydrataci?
V zimních měsících dochází k dehydrataci organismu velmi často. Díky studenému počasí a omezenému pohybu se v zimě mnohem méně potíme. Chladné počasí a snížená potivost nám dávají jen slabý signál pocitu žízně. Proto pijeme méně, než naše tělo potřebuje a vůbec si to neuvědomujeme. V zimním období je nebezpečné zejména popíjení svařeného vína nebo grogu. Tyto nápoje sice zahřejí, ovšem z hlediska pitného režimu jsou spíše odvodňovací. Ale pozor, neměli bychom to s pitím ani přehánět, to může vašemu tělu také ublížit. Důležité je tedy si vytvořit správný a pozitivní návyk vědomého pití.
Jak se dehydratace v zimě projevuje?
Prvotními příznaky, které můžete na sobě pozorovat, jsou velmi suchá pokožka, vysušené vlasy a tmavé kruhy pod očima. Pokud jste zimomřiví, špatně se vám v práci soustředí a celkově jste unavení, tak i to může být způsobeno dehydratací. Přestože můžete mít pocit, že přijímáte za den dostatek tekutin, ne všechny nápoje jsou vhodné. Nejlepší volbou v zimním období jsou ovocné a bylinkové čaje, která vás nejen zahřejí, ale zároveň i dostatečně zavodní. Naopak vyhýbat byste se měli černým a zeleným čajům, alkoholu, mléku a kávě.
Čím tekutiny v zimě nejlépe doplňovat?
Voda je základním stavebním kamenem lidského těla, proto by v příjmu tekutin měla být na prvním místě. Přestože zimní období ovoci nepřeje, jsou vhodným doplněním pitného režimu i ovocné šťávy, které si snadno doma vyrobíte s pomocí odšťavňovače. Vynikající volbou jsou pak polévky. Doplní potřebné tekutiny, získáte z nich skvělý zdroj energie a hlavně vaše tělo zahřejí v nepříznivých mrazivých dnech.