Když se řekne přechod, zřejmě si každý první vybaví menopauzu u žen. Ale věděli jste, že i muži prožívají přechod? Jak se projevuje a jak jej co nejlépe zvládnout se dozvíte v našem dnešním článku!
Příznaky andropauzy
Andropauza se projevuje jak v rovině psychické, tak i fyzické. Muži trpí zejména změnou nálad, větší únavou, podrážděností a celkovým poklesem energie. Obdobně jako u žen mívají návaly horka, špatně spí a přidávají se potíže se zhoršenou pamětí, ale také potíže s klouby a vazy. V sexuální oblasti dochází ke snížení chuti na sex a velmi často mají muži problémy s erekcí. Hormonální změny pak způsobují zvýšení hladiny tuku a s tím spojené riziko nemocí srdce a cév.
Kdy k andropauze dochází?
Andropauza je na rozdíl od menopauzy proces postupný, začíná ve věku mezi 40 a 55 let a její průběh se může lišit v závislosti na mnoho faktorech. Příchod mužského přechodu, tedy postupného snižování hladiny testosteronu, je v dnešní době u většiny mužů urychlen jejich špatným životním stylem – stresem, alkoholem, obezitou a nízkou fyzickou aktivitou. Největším problémem je to, že muži si často psychické a fyzické problémy nechtějí ani připustit, a tak je jakákoliv léčba obtížná.
Jak nejlépe andropauzu zvládnout?
Mužům při přechodu pomůže dostatečný spánek, méně stresu, pravidelný pohyb, pravidelný sex, omezení alkoholu a zejména zhubnutí nadbytečných kil. V podstatě by se každý muž měl snažit změnit svůj životní styl, aby bylo co nejzdravější. Doporučuje se provozovat nějaký sport, nekouřit a preferovat stravu bohatou na zeleninu. Neméně důležitá je i podpora rodiny. V dnešní době se také nabízejí různé podpůrné léky a potravinové doplňky. Andropauza se dá řešit stejně jako u žen i hormonální léčbou, ale ta není vhodná pro každého, neměli by ji užívat pacienti s rizikem nádorových onemocnění nebo lidé trpící diabetem.