Teplotu lednice má špatně nastavenou většina lidí. Stačí pár zmáčknutí a můžete ušetřit velké peníze

Lednice je spotřebičem, který je v domácnosti zapnutý 24 hodin denně a po sedm dní v týdnu. Nepřetržitě tedy odebírá elektrickou energii. Její spotřeba by vám proto neměla být lhostejná. Nastavte optimální teplotu a ušetříte velké peníze.

Vysoké náklady domácností za energie

V posledním roce jsme byli svědky prudkého zvýšení cen energií, proto je namístě zabývat se spotřebou jednotlivých zařízení v domácnosti a hledat cestu k úsporám. U některých spotřebičů není možné omezení provozu nebo jejich vypnutí. Takovým spotřebičem je například lednice s mrazákem.

Proto je třeba hledat nejvhodnější nastavení, aby lednice plnila funkci chlazení a mrazení, ale tak, aby spotřebovala energie co možná nejméně. Možná vás překvapí, že nastavení teploty v lednici by mělo odpovídat aktuálnímu ročnímu období.

Optimální teplota v lednici

Teplota v lednici má na čerstvost a dobu trvanlivosti značný vliv. Optimální teplota uvnitř lednice by se měla pohybovat mezi 4 a 7 °C. Jedná se o široké rozmezí proto, že se teplota má upravit vzhledem k ročnímu období. V letním období by měla být teplota uvnitř na dolní hranici doporučeného teplotního spektra. V horkých dnech proto nastavujte teplotu na 4 °C. Během zimního období může mít lednice uvnitř více stupňů. Nastavte lednici na 7 °C.

Foto: Shutterstock

Lednice vybavené displejem

Moderní lednice mají dobře dostupný displej a snadné ovládání, regulace teploty je otázkou pár okamžiků. Respektujte uvedená doporučení a nenastavujte na lednici nižší teplotu, než je nutné. Každé snížení teploty, byť o jediný stupeň, znamená zbytečné výdaje na účtech za elektřinu. U starších lednic je vhodné zkontrolovat vnitřní teplotu umístěním teploměru do střední police.

Rozmístěte potraviny v lednici správně

V lednici se teplota mění. Nahoře je vyšší a ve spodních patrech je nižší. Do spodních hlubokých šuplíků patří ovoce a zelenina, aby byla zajištěna správná vlhkost a dlouhá čerstvost. První dolní police, někdy šuplík, je vyhrazen masu a rybám. Nižší police jsou určeny pro skladování uzeniny, sýrů, pomazánek a mléčných výrobků. V horních patrech ukládejte hotové pokrmy určené pro rychlou spotřebu. Nejvyšší teplota je na dveřích lednice. Skladujte zde dochucovadla, máslo, ztužené tuky a kvasnice.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments