Reálné příjmy se propadnou i v roce 2023, tvrdí ekonom

Kdo snad očekával, že po předchozím roce, který by se dal stěží označit jiným slovem než naprosto příšerný, musí zákonitě přijít rok lepší, rok, ve kterém zažijeme zase nebývalou prosperitu, dostane tvrdou ránu od reality. Ačkoliv to zřejmě nečeká, letošek bude obdobně nepříjemný jako loňský rok.

Těžký rok

Predikuje to alespoň ekonom Lukáš Kovanda. Ten uplynulý rok označil za nejhorší rok české historie. To je velmi silné tvrzení, ovšem když se nad tím zamyslíte, potom zjistíte, že je opravdu pravdivé. A letošek má být druhým nejhorším rokem historie. To znamená pořád horší, než vše, co jsme zažili za uplynulých třicet let s výjimkou roku loňského. A to se ještě něco může zkazit, takže si tyto dva roky nakonec pořadí mohou ještě prohodit. Inu, to nejsou zrovna příjemné vyhlídky, co říkáte?

A jaký je důvod takového pesimismu? Výhodou i nevýhodou ekonomiky je, že je poměrně pomalá má silný dojezd. Na co se tedy zadělá, to se v dalších měsících takřka jistě stane. A my jsme si zadělali na nemalé potíže.

I když se o tom zase tolik nemluví, největším ekonomickým problémem a zlem je inflace. Bohužel, Česká národní banka proti ní nebojuje ani zdaleka takovými prostředky, jak by bylo třeba. A proto s námi inflace, tedy trochu zjednodušeně zdražování, bude ve velké míře i v dalším roce. Vždyť i poměrně optimistické odhady udávají, že by mohla být v průměru někde mezi sedmi a deseti procenty. Někteří ekonomové však takto rychlému poklesu nevěří.

Foto: Shutterstock

Vyčerpaný stát

Ale i kdyby nastal, znamenalo by to, že Čechům opět poklesne životní úroveň. Tímto tempem totiž jejich platy neporostou. Zvýší se v průměru o čtyři procenta, což by znamenalo, že se životní úroveň propadne přinejmenším o tři procenta, ale dost možná ještě více.

Pokud by to byl ojedinělý efekt, nešlo by o nic tak hrozného. Jenže půjde už o druhý rok v řadě, kdy bude vývoj reálných mezd záporný. Navíc navážeme na loňský citelný propad ve výši devíti procent.

Do toho navíc ještě zažijeme efekty, kterým už jsme odvykli. Narůstat bude nezaměstnanost, protože současná rekordní míra zaměstnanosti v tuzemské ekonomice je neudržitelná. Otázkou je, jak výrazné to bude. Pakliže dojde k řetězovému efektu v ekonomice a silnější recesi, může tu přibýt značné množství lidí bez práce.

A pak bychom tu měli skutečně obrovský problém jménem stagflace. Tedy stagnující či klesající hospodářství doplněné vysokou inflací. To je scénář, který už by mnoho lidí skutečně položil. Obzvlášť, když stát se vyčerpal v minulých letech a už nebude moci tolik utrácet za nejrůznější dávky a pomoc.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

Lukáš Kovanda zatím co předpovídal budoucnost tak nic z toho se nekonalo