Likvidace úspor v Česku. Už to jede, všichni přijdou o třetinu, ani neví jak

Češi stojí před opravdu složitou otázkou, na kterou zatím nenašli odpověď. Jak uchránit úspory před tím, aby se jejich hodnota doslova nevypařila? Tento problém tu byl vždy, ale v dobách, kdy se inflace pohybovala kolem dvou procent, to nikdo nějak zvlášť neřešil, protože to skoro ani nestálo za řeč, i když ekonomové by vám řekli něco jiného.

Není to patrné

Jenže ve chvíli, kdy se zdražuje takovým tempem jako dnes a inflace dosahuje až dvaceti procent, je to obzvlášť nepříjemné. Nejde přitom jen o to, že rostou ceny potravin, energií a služeb. Druhou stranou téže mince je skutečnost, že vaše úspory se doslova vypařují před očima.

Celá věc je o to složitější, že se tak děje vlastně neviditelným způsobem. Na bankovním účtu máte pořád stejně, možná dokonce i trochu více, protože dnes už na spořicím účtu lze dostat alespoň nějaký ten úrok. Jenže ve skutečnosti máte každým dnem méně a méně. To je efekt inflace, kdy se peníze takzvaně znehodnocují.

Nejlépe si to můžeme popsat na příkladu. Pokud jste měli na začátku minulého roku na účtu 1 000 000 korun, na konci ho tam máte sice také, ale už si za něj koupíte zboží a služby v ekvivalentu pouhých 850 000 tisíc korun. Oficiální inflace loni totiž činila 15 % a o tolik se zvedla také cenová hladina. V některých segmentech více, v některých méně.

Foto: Shutterstock

Lidé se ženou do rizika

Nejde přitom o ojedinělou událost. Začátkem tohoto roku se počítá s tím, že by inflace mohla dosáhnout až 20 %. Pak sice bude zpomalovat, ale za celý rok bude zřejmě opět dvouciferná. Jak upozornil například bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, za pouhé tři roky tak Češi přijdou o třetinu svých pracně vydobytých úspor.

Jedním z důvodů je i skutečnost, že současné vedení ČNB nekoná, jak by mělo a reálné úrokové sazby ponechává na rekordně nízkých úrovních. Znehodnocování peněz tak má volnou cestu a podle některých ekonomů může pokračovat i v příštích letech, protože se inflaci nepodaří zkrotit.

Tato skutečnost přitom lidi žene do riskantních investic, kde mají sice naději, že inflaci překonají, ale možná ještě častěji to skončí velkou ztrátou, protože možný zisk je vždy vyvážen i v možném riziku.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments