Domácí vejce v Austrálii obsahovala velké množství olova

V době, kdy jsou vejce v supermarketech stále nedostupnější potravinou z důvodu neustálého zdražování, které bude ještě s největší pravděpodobností pokračovat, sahají mnozí k tomu, že si vejce opatřují u menších chovatelů, kteří mají pár slepic kolem svého domu. Jak se ale ukazuje, to se nemusí zrovna vyplatit.

Nepěkné věci ve vejcích

Pravdou je, že vejce jsou považována za velmi prospěšnou potravinu, která obsahuje spoustu důležitých látek a má vynikající výživové hodnoty. Přesto je ale potřeba dát si na nějaké věci dobrý pozor, protože nový výzkum ukázal, že vejce mohou obsahovat také množství škodlivin. A překvapivě jsou v tom horší ta domácí.

Tento výsledek jde tedy opačným směrem od současného trendu, který kritizuje masové chovy slepic, jež se nacházejí v nevyhovujících podmínkách, například v klecích. Lidé se proto poohlížejí přímo po vejcích ze dvora či od farmářů. Je poněkud překvapivé, že se jim to nemusí vyplatit, a to nejen finančně.

Slepice v domácích chovech se mají zcela jistě lépe, což se na kvalitě vajec projeví. Pokud se ale podíváme hlouběji, jako to udělali výzkumníci, můžeme dojít k překvapivým závěrům.

Foto: Shutterstock

Zjistilo se proč

Jak totiž prokázala australská studie, jsou to právě domácí vejce, které obsahují opravdu velké množství olova. Tato škodlivá látka v nich byla zastoupena ve čtyřicetkrát vyšší míře než ve vejcích z běžných komerčních chovů. Polovina vzorků domácích vajec potom překročila dokonce hranici 100 miligramů olova.

Možné vysvětlení by mělo přimět k přemýšlení i české zákazníky. Nejhorší výsledky byly totiž zaznamenány u slepic, které se pohybovaly kolem starších domů, k jejichž konstrukci byly použity silně olovnaté materiály a barviva. Ty se pak dostaly do půdy, odkud putují do slepic a do vajec.

Bohužel, přítomnost škodlivin ve vejcích sami zjistíte jen velmi obtížně. Nárazová konzumace takových vajec potom nemusí být velkým problémem. Tím by mohla být až dlouhodobá konzumace. Každopádně není od věci si prohlédnout chov, ze kterého odebíráte a zda se tu slepice nepohybují třeba kolem polorozpadlých obydlí apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Australští vědci – hmmm – no ti zajisté vědí nejlépe, co mají čeští chovatelé ve vejcích – kašlu na ty magory, celý život konzumuju domácí vejce ve značném množství a pravidelně – tož to už mám asi smrt na jazyku, ne 😀