Zkuste jiný přístup ke čištění žaluzií – neodkládejte údržbu žaluzií, mohou být zdrojem zdravotních potíží. Na lamelách se mohou usazovat vrstvy prachu, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Tyto praktické a estetické prvky mohou stát se hnízdištěm bakterií a roztočů. Pro udržení hygieny se pusťte do čištění podle těchto jednoduchých tipů.
Jedna po druhé
Chcete-li zachovat své žaluzie v dokonalém stavu, věnujte jim péči a lásku, kterou si zaslouží. Vezměte navlhčený hadřík a systematicky pročistěte každou lamelu. Přidejte do vody trošku octa, díky tomu vydrží žaluzie déle čisté.
Čištění odshora dolů
Začněte s čištěním od shora dolů. Použijte navlhčený hadřík a stírejte prach po jednotlivých lamelách. Poté změňte směr stírání a opakujte celý proces. Tento způsob je účinný, ale někdy může vyžadovat několik opakování. Nepodceňujte ani čištění oken, které je nutné před samotným čištěním žaluzií provést.
Jak se vyhnout škodám
Žaluzie jsou na jednu stranu praktické, ale velmi špatně se čistí. Sprchování nemusí být ideální způsob, protože sama voda neodstraní nečistoty, a použití odmašťovacích přípravků by mohlo být složité. Silný proud z hlavice sprchy může poškodit jednotlivé lamely a způsobit jejich zprohýbání. Použití parních čističů také není doporučováno, protože voda na žaluziích kondenzuje a může poškodit lamely.
Vysávání žaluzií pomocí vysavače se může jevit jako dobrý nápad, ale i tady hrozí riziko. I na nejnižší výkon může být sání příliš silné a způsobit škody, které se mohou vyšplhat až na tisíce korun. Navíc se zbavíte pouze čerstvě usazeného prachu, nikoliv hluboce zakořeněných nečistot. Přesto, že se s nejvyšší opatrností dají výše uvedené způsoby použít, měli byste si být vědomi, že můžete žaluzie poškodit. V tomto případě záleží i na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
Foto: Shutterstock
no tak nevim jak jiný lidi, ale my napřed umyjem žaluzie a pak teprv čistíme okna teda. To zas psal nějakej chytrák