Udržovat bílé prádlo v běloskvoucím stavu může být výzva, ale s několika jednoduchými tipy se vám to podaří. Existuje několik způsobů, jak vrátit oblečení zpět do skvělého stavu. Můžete vyzkoušet bělící prášek, odstraňovač skvrn nebo bílý ocet.
Jak na prevenci
Ručníky a povlečení před použitím vždy vyperte, aby se ustálila bavlněná vlákna a látka vydržela déle v dobrém stavu. Nikdy neperte bílé prádlo s jinými barvami. Pračka by neměla být přeplněná, jelikož nedostatek místa může vést k zašednutí prádla. Prvním krokem, jak předejít zašednutí, je správné praní.
Teplota praní
Teplota praní je také klíčová pro kvalitu praní. U bílého prádla se obecně doporučuje prát při co nejvyšší teplotě, aby se z něj snadno odplavily nečistoty. Je důležité prát bílé prádlo nejméně na 60°C. Avšak syntetické materiály a jemné tkaniny vyžadují nižší teploty, pak je nejlepší se řídit pokyny výrobce.
Prášek do pečiva
Namočte prádlo do vody s práškem do pečiva a nechte odstát a poté ho vyperete v pračce na vyšší teploty. Můžete zkusit i přidat prášek do pečiva rovnou do pračky k pracímu prášku.
Citrón
K odstranění skvrn a pro zářivě bílé prádlo můžete vyzkoušet i citrón. Stačí přidat 100 ml citronové šťávy přímo do bubnu při praní.
Jedlá soda jako účinné bělidlo
Soda bikarbona může sloužit jako bělidlo, ale nezlepší výrazně stav zašedlého prádla. Nejlépe se hodí pro udržení barvy prádla. Stačí přidat lžíci sody do pracího prášku nebo ji nasypat přímo do bubnu. Soda hlavně změkčuje vodu, která bývá příčinou žloutnutí prádla, a kromě toho také odstraňuje vodní kámen z pračky.
Vinný ocet
Bílý ocet prádlo změkčí, dezinfikuje a zároveň i vybělí. Můžete jím nahradit aviváž a použít ho přímo v pračce. Po usušení prádla už nebudete cítit octový odér, a prádlo bude mít hezký bělostný odstín.
Foto: Shutterstock