Potraviny z odlesněných krajin už si v EU nekoupíte

Legislativa by měla obvykle sloužit k tomu, aby se lidem lépe žilo. V poslední době se však stává stále více prostředkem určitých zájmů, které nejsou vždy zcela pochopitelné. Příkladem může být například snaha Evropské unie o omezení produkce emisí. To je sice na jedné straně skutečně potřebné, ale na té druhé se k tomu často používají prostředky, které obyvatele opravdu významně omezují.

Dobrý nápad, ale…

Jak se přitom ukazuje, EU se rozhodně nemíní zastavit u v podstatě nařízené elektrifikace automobilů, když se dnes už nevyplatí produkovat vozy se spalovacím motorem. Nikdo však neřeší, že velká část lidí už si takové auto jednoduše nemůže moct dovolit.

Stejně tak působí chystaná novinka. Ta sice na první pohled míří potřebným směrem, ale rovněž může napáchat více škody než užitku. Jde o to, že by v Evropě měl platit zákaz dovozu zboží, které bylo vyprodukováno na odlesněných plochách. Cílem je pochopitelně zamezení odlesňování, které v některých zemích, například Brazílii, postupuje rychlým tempem. Panuje přitom přesvědčení, že tento proces velmi škodí globálnímu klimatu.

Evropské státy pochopitelně nemohou jiným státům nařídit, aby s odlesňováním přestaly. Mohou jim ho ale notně znepříjemnit. Respektive tu jde o ekonomickou “motivaci” těch firem, které z odlesněných ploch profitují. Pěstují na nich nejrůznější plodiny, které se potom využívají v oblíbených produktech, jež konzumujeme i my v České republice.

Nově by mělo být nutné doložit, že daný produkt nepochází z odlesněných míst. Nebude to přitom snadné obejít. Vyžadovány budou certifikáty založené na satelitních snímcích a souřadnicích. Bez takového certifikátu se výrobky na evropský trh jednoduše nedostanou.

Foto: Shutterstock

Nedostupné a drahé

Takové nařízení však nebude mít důsledky pouze pro samotné dovozce, ale i pro místní konzumenty. Podle odborníků to může významně ovlivnit dovoz káv, kakaa, hovězího masa, palmového oleje, ale také třeba dřeva nebo kaučuku. Nejde přitom jen o samotné suroviny. Pakliže by se zpracovaly jinde a vyrobila by se z nich například čokoláda, papír nebo nábytek, rovněž by tyto finální produkty nebylo možné importovat.

Může se stát, že některé oblíbené potraviny a produkty už se na evropský trh nedostanou. Pravděpodobnější je ale spíše to, že významně podraží, protože dovozci budou muset využívat drahé neodlesněné plochy a také investovat do administrativy spojené s vydáváním certifikátů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloslav
Miloslav
1 rok

Jeden žijúci velikán ( jednoduchý seľský rozum)
prehlásil, že to, čo sa deje vo svete je VEDOME
rozdeliť túto svetovú spoločnosť. A to je najlepší zpôsob ako likvidovať spoločnosti bez vojen i keď je to tiež vojna ale bez použitia nukleárnych zbraní.

René Trubač
René Trubač
1 rok

Dej blbci moc….jediná cesta je odejít z korupcí prolezlé diktátorské EU. Původní spolupráce se vyvinula ve čtvrtou říši včetně pohrobků těch, kteří už dokázali 2x zničit Evropu.

Jan
Jan
1 rok

Takže veškeré dřevo co tu neroste tu bude nelegální? Mahagonový nábytek OFF, protože kácení stromů = odlesňování 😀 to jsou tupci, tohle vážně vymýšlí lidi co celý život stráví v kanceláři, nikdy nic nevyrobili a nemají vůbec pojem o normálním světě a životě! Pro mne jako venkovana EU a její nařízení přestaly platit, když nám pred lety zakázaly si doma zabít i malé zvíře (kachna, králík, slepice….) a vše by jsme to měli vozit na jatka 😀 tolik k té jejich ekologii, 20km povezu králíka a ještě budu platit další lidi, aby mi ho zabili? To asi fakt ne!!! 😀

Martin
Martin
1 rok

Úprimne keby prestali s dovozom a tlačením do konzumácie pre ľudí a zvieratá odpady a jedy, tak by som to pochopil. V nedávnej minulosti sme mali pomerne prísne normy, vďaka ktorým sme mali oveľa zdravšiu populáciu ľudí, zvierat a príroda na tom bola tiež lepšie. Prikladovo Palmový tuk je lacná náhrada sadla / masla, ale je oveľa škodlivejší pre ľudské telo ( organizmus má problém ho poriadne spracovať a ukladá sa v tele), keď sme pri Tom pridáva sa do palív pre cestné vozidlá a motorom to tiež neprispieva. Niektoré veci robí EU rozumné, ale v posledných rokoch ich je… Číst vice »

Jiri
Jiri
1 rok

No jo budem si zase utirat zadnici lopuchem u silnice misto papirem at uz nekdo posle EU do haje 😀

Pavel
Pavel
1 rok

Zlatá RVHP. Ta takové nesmysly nevymýšlela.

Radomír
1 rok
Reply to  Pavel

Svatá pravda ! EU je paskvil 😂