Jaká je léčba rakoviny? Poznáte ji na vlasech, pleti i nehtech

Rakovina je jedním z nejzávažnějších onemocnění, které kromě toho, že ohrožuje život, pacienty negativně ovlivňuje i vedlejšími efekty léčby. Často se stává, že při vyslovení nelítostné diagnózy proběhne člověku hlavou nejprve myšlenka „přijdu o vlasy?“. Přitom je to v tu chvíli z celkového pohledu přinejmenším druhořadé. Lidé ale takto zkrátka přemýšlí. Jedna věc je prát se s rakovinou sám v sobě, druhá potom nepříjemné vizuální změny, podle kterých ostatní poznají, že jste nemocní.

Vypadají vám vlasy?

Ne každý, kdo onemocní rakovinou a začne se léčit, ztratí vlasy. Jde totiž o průvodní efekt pouze jednoho, byť pravděpodobně nejčastějšího, léčebného postupu. Vypadávání vlasů způsobuje takzvaná chemoterapie. Většinou vlasy začnou vypadávat po prvním či druhém cyklu chemoterapie. Ale opět platí, že ne všechny chemoterapie skutečně vedou ke ztrátě vlasů.

Vypadání vlasů každopádně není nevratné. Obvykle začnou růst do dvou měsíců od ukončení léčby, kdy se tělo vyčistí od nežádoucích chemických látek. Je však třeba vědět, že vlasy nemusí vypadat hned jako dříve. Často se stává, že vlasy vypadají trochu jinak, mají jinou hustotu či kvalitu (obvykle horší). Postupem času se však jejich růst srovnává s obdobím před nemocí.

Před zahájením chemoterapie se doporučuje vlasy oholit, aby pacient nebyl traumatizován jejich vypadáváním v průběhu léčby.

Změny pleti a kůže

Nejsou to ale jen vlasy, co léčba rakoviny ovlivňuje. Negativně může ovlivnit také kvalitu pleti a pokožky. Ta se stává sušší, hrubší a citlivější. Vylekat by vás nemělo ani to, že kůže na nějakou dobu změní barvu. Tyto jevy lze do značné míry kontrolovat osvědčenými přípravky, které by vám lékař měl v rámci léčby doporučit. Zároveň není od věci v průběhu léčby vynechat kosmetické přípravky, které obsahují vysoký podíl chemikálií.

Poškození nehtů

Léčba rakoviny a zejména pak chemoterapie se dotkne rovněž nehtů. Připravte se na to, že vám nebudou růst tak rychle jako do té doby, že budou slabší, lámavější a náchylnější k různým poškozením. Je také pravdou, že na kvalitě nehtů se pozná míra stresu, kterou člověk prochází a která je v období nemoci pochopitelně vyšší. Opět se doporučuje nepoužívat zbytečné chemikálie, zejména potom lak na nehty. Po ukončení léčby se nehty vrátí rychle do normálu.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments