V českých obchodech se šíří nepěkný trik s máslem. Češi až doma zjistí, jak je ošidili

S enormně rostoucími cenami se bohužel objevily také nejrůznější triky výrobců potravin a obchodníků, které mají za cíl cenovou inflaci poněkud zastřít. Objevovaly se vždy, ale v této době jsou podobné tendence obzvlášť silné.

Takhle vás napálí

Pokud si vezmeme například máslo, dlouhou dobu platilo, že se v České republice prodává v balení 250 gramů, a to prakticky od všech výrobců. Označení máslo navíc mohou používat jen produkty splňující jasné podmínky, a tak bylo srovnávání výrobků napříč značkami i obchody velmi jednoduché. Zkrátka máslo jako máslo, řešila se pouze jeho cena.

Tak jednoduché to už ale není a nebude. Stejně jako u jiných výrobků v minulosti, také s gramáží másla se teď začalo poměrně ve velkém čachrovat. Mnozí už se přitom spálili. V době vysokých cen najednou v obchodě viděli máslo s velmi příznivou cenovkou, například třiceti korun. Jenže až doma zjistili, že si nekoupili 250gramovou kostku, ale máslo s pouhými 170 gramy. Objevují se i další balení, například 200 gramů.

Nutno dodat, že nejde o nic zase tak výjimečného. Že se u nás prodávalo máslo s 250 gramy, bylo zkrátka spíše zvyklostí. Například v Polsku se máslo prodává v různých baleních, běžné tam je 200gramové, ale i výrazně větší, které je pak cenově zvýhodněno.

Foto: Shutterstock

Složitá orientace

Pro zákazníky je to o něco komplikovanější, protože teď se nemohou orientovat pouze podle hlavní ceny, ale musí sledovat i cenu měrnou. Tu musí obchodníci na cenovkách uvádět a snadno z ní vyčtete, jaká je cena másla na sto gramů či kilogram. Obvykle přitom platí, že menší balení jsou sice v absolutní částce levnější, avšak po přepočtu už tomu tak není.

Máslo se může určitým způsobem lišit i v obsahu tuku. Možná už jste zaznamenali, že některé máslo má 81 % a jiné zase 85 %. Všechny tyto výrobky přitom nesou označení máslo. A právem. Takový výrobek totiž musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku. U nás je to nejčastěji 82 až 86 %.

Ale pozor, některé výrobky se snaží jako máslo působit, i když už jím nejsou. Jde o nejrůznější výrobky se sníženým obsahem tuku, které jsou pochopitelně také levnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Kdo nepozná na první pohled kostku másla, která váží 170g od kostky, která váží 250g, tak k tomu je komentář zbytečný. Takový zákazník, který se nechal takzvaně napálit není nepozorný, ale hloupý.

Jiri
Jiri
1 rok

Potraviny včetně másla nakupuji ve Freyungu a jsem naprosto spokojen. Ten hnůj z Agrofertu si může baštit slovenský imigrant Bureš.

Pavel
Pavel
1 rok

Tak přepočítat si to snad umíme všichni,cena i gramáž je v obchodech uvedena vždy…☝️

Petra
Petra
1 rok

Snad umí číst ne? V letácích i na másle a cenovce je napsána gramáž. To jsou takový kecy tady na těch stránkách 🙁

Tomáš
Tomáš
1 rok

“Češi až doma zjistí, jak je ošidili”

Ošidila je jen vlastní nepozornost, v horším případě hloupost.