Bílá plíseň v květináči, to je velká pohroma. Musíte okamžitě jednat a udělat jednu věc

Pokojové květiny má ráda většina z nás a doma si je hýčkáme. Vnáší do našich příbytků barvy i kousek přírody. Přesto, že se o ně zodpovědně staráme, občas si musíme poradit i s nějakým jejich neduhem.

Našli jste v květináči plíseň?

Častěji na podzim a v zimě se může se stát, že se v hlíně našich pokojovek objeví bílá plíseň. Většinou za ni může přílišná zálivka, hnojení nebo chlad v době vegetativního klidu rostlin.  

Možná tento bílý povlak způsobily pouze usazeniny z vápna a soli ze zálivky a hnojení. Pokud je totiž rostlina nedokáže zužitkovat, hromadí se na povrchu substrátu a postačí ho pořádně prokypřit.

Pokud je plísně malé množství

Jedná-li se ale opravdu o plíseň, neděste se. Pravděpodobně je to jen neškodná houba, která kytkám v počáteční fázi nijak neublíží. Zároveň je ale známkou toho, že rostlinkám něco chybí nebo naopak přebývá. Může to být málo slunce, nedostatečná cirkulace vzduchu nebo také mnoho vláhy.

Rozhodně ale tomuto jevu věnujte pozornost. Plísně jsou živé organismy, které by brzy začaly s vaší rostlinou bojovat o živiny. Pokud jste ji ale objevili včas, jednoduše ji odstraňte a nahraďte zasažený substrát novým. Přidejte do něj pro jistotu mletou skořici, která má protiplísňové účinky.

Foto: Shutterstock

Prorostla už plíseň do hloubky?

Co ale dělat, když je hlína zasažená plísní nejen na povrchu? Potom rostlinu z květináče vyndejte a pořádně očistěte od hlíny včetně kořenů. Vezměte nový květináč nebo ten původní omyjte octovou vodou a kytku přesaďte do sterilní hlíny.

Nemáte-li po ruce nový substrát, postačí, když ten starý rozprostřete na plech a dáte “upéct” do trouby. Vysoké teploty všechny zárodky spolehlivě zničí. Opět do půdy přidejte mletou skořici nebo živočišné uhlí, které umí pohlcovat vlhkost.

Na dno každého květináče vložte drenážní vrstvu z hrubého štěrku nebo kamínků. Budete mít jistotu, že kořeny rostlin už příště nebudou stát ve vodě.

Jak zničit plísně?

V obchodech seženete různé přípravky proti plísním. Proč za ně ale utrácet, když všechno potřebné najdete ve své kuchyni?

Plesniviny spolehlivě zahubíte, když je pokropíte roztokem jedlé sody a vody. Místo sody můžete vodu smíchat i s jablečným octem. Pomůžou vám i stroužky česneku vložené do hlíny. Také můžete horní vrstvu substrátu smíchat s kávovou sedlinou.

Nejlepší je prevence

Plíseň nemůže být nikdy zcela odstraněna. Její spory jsou totiž běžnou součástí půdy a naštěstí jsou obvykle neškodné. Skutečnými hrozbami pro vaši rostlinu jsou teplo, vlhkost a nízká ventilace. V takových podmínkách se plísním daří nejlépe.

Chraňte proto vaše pokojovky před přeléváním obzvláště v zimních měsících, kdy půda hůře vysychá. Většinu rostlin stačí zalévat jednou týdně. Obecně platí, že pokud je hlína v květináči vysoká třeba 20 cm, nezalévejte ji, dokud nevyschnou i horní 4 cm.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments