Tatarák má své zapřisáhlé milovníky stejně jako zapřisáhlé odpůrce. Jde o pokrm, který poprvé spatřil světlo světa v Paříži na přelomu 19. a 20. století. Syrové maso smíchané s kapary, cibulí a vaječným žloutkem, později také dijonskou hořčicí se stalo velmi oblíbeným.
Odkud se vzal „tatarák“?
Traduje se, že název „tatarský biftek“ souvisí s nájezdníky z kmene Tatarů, kteří ukládali syrové maso pod sedla koní. Při jízdě se maso prosolilo potem zvířat i jezdců, následně okořenilo a pak snědlo. No…nemusíte se lekat, takhle historka je skutečně smyšlená. Jméno „tatarák“ pochází z dob, kdy se do něj místo vejce přidávala tatarská omáčka. I když ji později opět nahradilo vejce, pokrm si už své pojmenování zachoval.
Období temna
Možná si vzpomenete, že v určitou dobu, konkrétně v letech 1987-2001 nebyl tatarák v našich restauracích k dostání. Bylo to kvůli směrnici ministerstva zdravotnictví zakazující podávání syrového masa. Dnes si ho již objednat můžete, nicméně jeho příprava podléhá přísnějším pravidlům.
Tatarák Karla Gotta
Na neodolatelný tatarský biftek, který připravoval svým přátelům i sám Karel Gott, si nachystáme tyto suroviny.
- 400 g pravé svíčkové
- 2 žloutky
- 1 větší cibule
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1 lžíce kečupu
- 1 lžička worcesterské omáčky
- 1 lžička mleté červené papriky
- 1 lžička mletého pepře
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička soli
- 1 lžička tabasca
- 1 lžíce kvalitního koňaku nebo brandy
Maso pečlivě naškrábeme nožem a dvakrát až třikrát pomeleme. Přidáme najemno nasekanou cibuli, utřený česnek, hořčici, kečup a worcesterskou omáčku. Osolíme, opepříme, přidáme mletou papriku a mletý kmín. Nakonec ještě vmícháme žloutky, tabasco a koňak. Celou směs důkladně promícháme a dáme na chvíli vychladit do ledničky.
Podáváme společně s topinkami lehce potřenými česnekem. Gurmáni mohou posypat také jemně nakrájenou cibulkou nebo jarní cibulkou. K dozdobení použijeme kapary či petrželku.
Foto: Shutterstock