Přijala dědictví 100 tisíc korun. Nakonec ale skončila v exekuci na milion, takhle se v Česku likvidují lidi

Pokud někdo říká, že lidé s vysokými dluhy, po kterých jdou exekutoři, si za to mohou sami, potom je na místě se takto rychlých soudů zdržet. Bohužel, v České republice máme takové prostředí, které podobným případům jednoduše nahrává. Také proto tu je milion lidí v exekuci. To není náhoda. Bohužel, tito jedinci jsou do značné míry ekonomicky zlikvidovaní.

Nic nedostanete a ještě budete platit

Jistě, nemalá část z nich si za to skutečně může sama, byť se nelze ubránit myšlence, že pokud by se případy řešily přeci jen jinak, mohlo by jich být podstatně méně. Další kapitolou jsou ovšem případy, kdy do dluhů spadnete, ani nevíte jak.

Může se vám to docela jednoduše přihodit při tak citlivé záležitosti, jako je dědictví. Tehdy nikdo moc nepřemýšlí o tom, že by ho mohlo potkat ještě něco horšího, než byl právě důvod toho, že dědictví řeší. Lidé obvykle podepíší, že dědictví přijímají a tím to končí.

Tím si ale můžete zadělat na nemalý problém, jak teď na Twitteru upozornil advokát Petr Němec. Ten řeší například případ, kdy jistá žena souhlasila s dědictvím, které na první pohled činilo 120 tisíc korun v hotovosti a dluh ve výši 30 tisíc. Pozitivní bilance by tedy byla 90 tisíc korun. Jak se ale ukázalo, dluh ve skutečnosti vyskočil na 1,1 milionu korun a dotyčnou to poslalo do exekuce.

Foto: Shutterstock

Jak tomu předcházet

Je přitom paradoxní, že k vypořádání došlo v době, kdy probíhalo takzvané milostivé léto. Dotyčná se tak mohla dluhu jednoduše zbavit, avšak nevěděla o tom, a tak to neučinila.

Mnozí mají bohužel stále představu o tom, že dluhy se nedají dědit. Tedy alespoň ne tak, že by převýšily výši dědictví. Avšak to platilo pouze do roku 2014. Dnes už je tomu jinak, a problémům je nutné aktivně předcházet. Pakliže si chcete pojistit, že nebudete v rámci dědictví muset platit vysoké dluhy, je nutné si u notáře pořídit výhradu k soupisu pozůstalosti. Díky tomu byste pak hradili případné škody jen do výše zděděného majetku, a to i tehdy, kdyby se dluhy objevily později.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
x Z
x Z
1 rok

Pokud někdo přijme brutálně předlužené dědictví, tak KDO za to může jako JINÝ, krom jeho samotného???? 😀

lenkaoletichova@gmail.com
lenkaoletichova@gmail.com
1 rok

Dobrý den taky jsem dostala tu to správu že si mám vzít peníze od staré paní která říkala že má rakovinu a umírá a chce mi odkázat její peníze jen sem napsala ať to dá na dečky domov a už jsem s ní nekomunikoval…a za nějaký čas mi to samé říkala sestra že jí to přišlo a synovi před dvěma dny to taky došlo .Dáte nějako správu na fb a oni vás kontaktují dávejte si na to pozor!!

Eva
Eva
1 rok

To jsou všechno podvody, chodí to léta už všude tam,kam se člověk podívá!!! Je vidět, že policie ČR nic v tomto nedělá 😢 takže ji platíme úplně zbytečně,!!!