Česká republika aktuálně řeší obrovský problém, o kterém se příliš nemluví. Ukázalo se totiž, že značné množství lidí neoprávněně čerpalo nejrůznější dávky od státu, jako jsou například příspěvky na děti či humanitární dávky.
Peníze tekly proudem
Důvodem je skutečnost, že ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo nový systém na výplatu těchto dávek, který však obsahoval chyby. Žádosti tak bylo možné posílat opakovaně a stát peníze skutečně vyplácel. Úředníci přitom na problém upozorňovali už před časem, avšak zodpovědní lidé nad tím mávali rukou.
Úředníci dokonce vyzvali pověřeného ředitele, aby systém na dávky vypnul, protože v něm dochází k podvodům a doslova krádežím. Bylo to již zcela jasné a očividné. Tento vysoce postavený pracovník je ale odbyl s tím, že jde pouze o miliony a systém ve skutečnosti šetří desítky milionů korun. To však nebyla tak úplně pravda.
Jak uvádí server idnes.cz, úředníci brzy zjistili, co se děje. Podle jejich eufemistických slov jsou prý klienti vynalézaví a přišli na to, že jednu a tu samou dávku mohou požádat opakovaně. Stačí malá úprava, například kdy se jeden člověk jednou vyplní jako ubytovatel a podruhé jako ubytovaný.
Někdo se má dobře
Velký problém byl u dávek na děti, kde se rovněž žádalo opakovaně. Žádosti přitom nepodléhaly jakékoliv kontrole a byly automaticky vyplaceny. Nešvary se rozmohly také kolem žádostí o dávky pro žadatele z Ukrajiny. I tam docházelo ke značným únikům státních prostředků, protože nebylo možné ověřit, zda se tito lidé zdržují na území České republiky, případně zda zde pracují, a přesto žádají o dávku.
Systém podle všeho začali zneužívat i profesionální podvodníci, protože na některé účty proudily stovky tisíc korun měsíčně. Byl zaznamenán i případ ženy, která dostala 1,3 milionu korun jako příspěvky na solidární domácnost.
Úředníci na problém upozorňovali od 17. února, ale šéf úřadu práce vše odmítal a tvrdil, že systém ve skutečnosti šetří peníze. Dokonce prohlásil, že z pohledu daňového poplatníka jde o pozitivní bilanci.
Případ se aktuálně šetří a bude zajímavé sledovat, kolik peněz se takto ztratilo a zda za celou záležitost někdo převezme zodpovědnost.
Foto: Shutterstock