Vlastnictví nemovitosti je v České republice vnímáno jako velká výhoda. Touží po něm většina lidí a mnozí si ho nakonec také dopřejí, byť musí potom celý život splácet hypotéku. V západních zemích je přitom mnohem častější bydlení v nájmu, a to tamní společnosti považujeme za podstatně bohatší.
Dramatický nárůst
V našich končinách ovšem vlastní nemovitost slouží i jako určité zajištění na stáří, protože tu nemáme příliš zkušenosti s jinými investicemi, například do kapitálových trhů, případně k nim nemáme důvěru. A je pak pravdou, že člověk žijící v důchodu ve vlastní splacené nemovitosti, má přeci jenom značnou výhodu.
Tyto konotace však neberou příliš v úvahu plány některých skupin na to, aby se zvedly majetkové daně, zejména potom daň z nemovitosti. Pravdou je, že ta je v Česku nebývale nízká a většina lidí za svou nemovitost platí tisícovku, možná dvě za rok.
To ovšem velmi dobře pasuje do našeho systému, kde nemovitosti nevlastní pouze movití lidé, ale právě i ti, kteří mají jinak hluboko do kapsy. Typicky senioři, ale i ti, kdo si vzali těsnou hypotéku a musí ji dalších třicet let splácet ze svých příjmů.
Například investiční bankéř Ondřej Jonáš v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny doslova šokoval svou představou o tom, jak by to tady mělo fungovat. On by totiž navýšil daň z nemovitosti na 25násobek toho, kolik lidé platí dnes.
Prý je to normální
V důsledku toho by však lidé neplatili pár tisíc ročně, nýbrž desítky až stovky tisíc korun. Těžko říct, kde by na to obyčejní majitelé nemovitostí vzali peníze.
Podle tohoto ekonoma je to však v západních zemích poměrně běžné. Hodně se tam zohledňuje také lokalita, kde se daná nemovitost nachází. Například v místech dobré dostupnosti služeb by lidé museli platit výrazně více než jinde. Jenže právě na takových místech chtějí bydlet třeba důchodci, aby měli vše po ruce.
Je velmi pravděpodobné, že daň z nemovitosti poroste, protože stát hledá nové příjmy do rozpočtu a na tomto místě by spolehlivě uspěl. Zároveň by však v těžké době naložil na bedra Čechů další velké břemeno.
Foto: Shutterstock
A on nám na tu nemovitost někdo něco dál? Ani korunu a teď chtějí prachy. Zmetci
Tak tohle je největší blbost co jsem četl…. 25 násobek ? Srovnávat kvalitu se západní zemi kde je všechno úplně jiné od příjmu počínaje s námi je irelevantní… Lidi na to nebudou mít takže se stejně nic nezmění 🙂
Ondřeji jsi totální kokot.
Stát je nenažraný a na dluh.Vytvari neziskový,ale proč tedy nezruší sociální systém,který měly neziskovky nahradit?Držet oba systémy je zbytečně drahé.Nebo digitalizace.Pribrrou se na to lidi ale starý systém přes papír zůstane.EET mělo nahradit stávající kontrolu výběru daně.A když se zrušilo tak stalo se něco.No nic.Byl to jen další systém vedle kterého fungoval i ten starý.Vsechno je předražené a pořád se vymyslí něco nového ale ten starý se nezruší.Proto chtějí pořád vyžirat víc daní a tak jezdí po světě a hledají daně,které ještě u nás nejsou,aby ten bordel zaplatili.
Tento”pseudo ekonom”je mimo realitu normálního člověka, sám je na vysoké manažerské pozici v jakési bance nebo pojišťovně, měsíčně bere 250000,- až 750000,-,tak mu 25nasobek připadá normální,jako všem “ekonomům”kteří kážou ze všech televizí!