Budík ráno nikdy nesmíte zamáčknout. Jinak dopadnete hodně špatně

Co se spánku týče, dělí se lidé většinou na 2 skupiny. Na ty, kteří se budí ještě před zazvoněním budíku nebo si budík ani nemusí nastavovat. A na ty, kteří ho po zazvonění opakovaně vypínají a opakovaně usínají.

Patříte k té skupině, která si každé ráno říká : „ ještě 5 minut “? Potom se pravděpodobně i několik hodin po probuzení cítíte jako přejetí parním válcem.

Ranní únava trvá jen čtvrt hodiny

Vstávání není příjemná záležitost nikdy, ale v zimě, kdy se navíc budíte do tmy, je ještě o poznání odpudivější než v létě. Počáteční fáze vyčerpanosti, kterou po ránu pociťujete, je ale normální. Běžně, tedy pokud vstanete se zazvoněním budíku, se jí zbavíte během 15 až 30 minut. Mnoho lidí ale každé ráno budík poté, co se rozdrnčel, opět zamáčknou, aby si užili ještě pár minut odpočinku.

Opakované usínání mate tělo

Pokusíme se vám vysvětlit, proč byste to neměli svému zmatenému tělu dělat. Pokud totiž budík vytípnete, existuje vysoká pravděpodobnost, že začnete znovu usínat. Vaše tělo začne uvolňovat hormony, které ho přimějí myslet si, že má před sebou ještě celou noc. Váš mozek se po usnutí dostane do úvodní fáze spánku a ta je nejhorší dobou pro probuzení a vstávání. Spíte totiž jen několik dalších minut, ale tělo se chystá na poctivou osmihodinovku.

Na rázné vstávání není vůbec připravené a vy se tak cítíte snad ještě unavenější, než když jste šli večer spát. Máte zpomalené reakce, hůř se rozhodujete a tento stav může trvat i několik hodin po probuzení. Jen proto, že vaše tělo neví, jestli má vstávat nebo spát.

5 – 10 minut spánku není dostatečně dlouhá doba pro regeneraci. Ale opakované probouzení může vyvolat reakci, která zvyšuje váš krevní tlak a srdeční tep.

Foto: Shutterstock

Jak se bránit snoozingu

Za tyto pocity může pouze zamačkávání budíku, nebo-li snoozing. A postačí pouhý týden a vaše tělo bude vystaveno stresu, který vás může zavést od snížené imunity až k nemoci. To, jak váš den začne, má vliv na celý jeho průběh. A pokud ho začnete stresem, nebude za moc stát ani ten zbytek.

Jak se bránit opakovanému zaklapávání budíku?

Nemějte budík na nočním stolku. Čím od vás bude dál, tím větší je šance, že se cestou k jeho zastavení probudíte.

Pořiďte si klasický budík, který žádné opakovací tlačítko nemá.

Nenechávejte si rezervu. Nastavte si budík opravdu až na čas, kdy musíte bezpodmínečně vstát.

Existují aplikace, které vás nenechají spát a nutí vás splnit nejprve několik úkolů, než je budete moct vypnout. Nainstalujte si některou z nich. Pro iPhone je to například Step Out, pro Android zase Alarmy.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Žádný z těch budíků není narychtovaný na 4:00 hod. V 6:00 až 7:10 to už jsem měl odmakáno víc jak hodinu a ranní únava po vstávání ve 4:00 trvala celý den.Naštestí už žádný budík nepotřebuji bezmála 50 let stačilo.