V současné době se obvykle mluví o tom, jak moc rychle porostou mzdy a zda alespoň částečně vykryjí inflaci. Pokud jde o průměrná čísla, tam je skutečně růst platů vidět, ovšem to ještě neznamená, že to platí pro všechny. Když se naopak firmy dostanou do problémů, mohou se pokusit si ulevit tam, kde mají největší náklady, a to jsou často právě mzdy.
To nečekala
Málo se ví, že vám firmy mohou mzdu nejen zvýšit, ale dokonce i snížit. A v některých případech s tím ani nemusíte souhlasit. “Zrovna jsem se odhodlávala, že si požádám o navýšení mzdy, když ke mě přišla moje vedoucí a doslova mi vyrazila dech. Oznámila mi, že se firmě nedaří dobře a že mi snižuje měsíční plat ze 35 na 30 tisíc korun,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Hana, která pracuje v jedné menší tiskařské firmě v Brně.
“Pochopitelně jsem reagovala tak, že na to přeci nemá právo a že mi jen tak nemůže snížit plat, ale jak se ukázalo, klidně to udělat může,” říká žena. Jde totiž o to, že její mzda nebyla zakotvena přímo v pracovní smlouvě, ale byla dána takzvaným mzdovým výměrem.
Jde o zdánlivou drobnost, která na vás ale může mít skutečně velký dopad, a tak byste si ji měli v každém případě pohlídat. Mzda totiž může být určena v zásadě dvěma způsoby. Pakliže je uvedena přímo v pracovní smlouvě, kterou podepsaly obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel, je sice snížení mzdy teoreticky možné, ale museli byste s ním souhlasit podpisem nové smlouvy nebo dodatku té původní.
Kde je mzda uvedena
Problém ale nastává ve chvíli, kdy je mzda formulována až ve mzdovém výměru. Ten totiž vydává jednostranně právě zaměstnavatel. A ten ho také může kdykoliv změnit. Pokud se sám od sebe rozhodně snižovat mzdy, může tak učinit a nemusí se vás na to vůbec ptát. Vy pak máte dvě možnosti. Buď to přijmete, nebo dáte výpověď.
Podle odhadů má přibližně třetina zaměstnanců mzdu dánu právě mzdovým výměrem. Pakliže nevíte, jak na tom vlastně jste, je to docela jednoduché zjistit. Nahlédněte do své pracovní smlouvy a zjistěte, zda je tam vaše mzda uvedena. Pokud ano, jste v suchu. Pokud ne, zřejmě máte mzdový výměr. Ten byste ale měli mít rovněž v tištěné formě k dispozici.
Foto: Shutterstock
Drábkovské atavismy v myšlení předáků některých firem dál bují a nutí nositele drábkovského nahlížení na zaměstnance konat tak, aby tito epigoni drábkovských lumpáren maximalizovali své pohrdání pracovníky a tak mohli s klidem Angličana jim sdělit, že jim snižují mzdu atd. Prostě pracovník musí být především povolnou loutkou v rukách moderních otrokářů-zaměstnavatelů. Kdo se nechce přizpůsobit, ten může jít hledat své štěstí jinam. Manýry z raného kapitalismu jsou opět plně vitální a mají drtivý dopad na občany.
To je pravda, co píšete. Moje dcera je v takové firmě zaměstnaná. Manažeři se chovají jak otrokáři. Majitelé, Angličané o tom určitě ani neví. Nebo jim záleží jen na zisku, který se jim odvádí. Manažeři dělníkům přidávají ročně korunové položky.Nedávno to bylo 1,80 Kč na hodinu. Sami berou velké prémie za splnění plánu.Operátorky nedostávají nic. 8 hodin STOJI u pásu, nohy i ruce trpí, karpaly, atd. Nemaj ji ROH, nemaj ji zastání. Práce v okolí není.‼️‼️❗ Tak jim nezbývá, než si nechat vše líbit.Na ty manažery snad vybírají schválně psychopaty…Nevzdělané tupce, bývalé lampasáky a uklizečky co umí jen řvát a… Číst vice »