Bramborová kaše je bezesporu jednou z nejoblíbenějších příloh. Určitě se mezi námi najdou i tací, kteří ji zrovna nevyhledávají, ale budou v menšině. Uvařit kaši není naštěstí žádná věda, i když pár úskalí, především na začínající kuchaře a kuchařky, číhá.
Pozor na nové brambory
Předně nikdy nevařte pyré z nových brambor. Mají příliš málo škrobu a kaše z nich nikdy nebude hedvábně hladká a jemná. Nejlepší jsou pořádně moučné odrůdy. Jsou sušší a měkčí a bývají označené jako varný typ C. Mají nejvyšší obsah škrobu, díky kterému nezůstávají po pasírování zrnité.
Horké mléko a horké brambory
Brambory uvařte v osolené vodě do měkka a sceďte. Pokud byste chtěli experimentovat, můžete brambory místo ve vodě rovnou dusit na mírném plameni v mléce. Tento postup má tu výhodu, že nemusíte tekutinu slévat, ale brambory můžete s mlékem v hrnci rovnou vyšlehat. A nebojte, nepřipálí se a kaše bude ještě mnohem krémovější.
Jinak ale sceďte vodu, brambory protlačte přes k tomu určené mačkadlo, přidejte horké mléko, máslo a dosolte. Nikdy nepoužívejte studené mléko a nikdy si nevařte brambory dopředu a nemačkejte je už vychladlé. Ze studených brambor nikdy nebudete mít hedvábně hladkou kaši.
Zapomeňte na mixér
Rozhodně také nikdy brambory nemixujte. Právě díky vysokému obsahu škrobu by se agresivním mixováním přeměnily v lepivou tuhou hmotu, kterou by nikdo nechtěl jíst. Pokud ale nemáte mačkadlo, můžete použít i šlehací metly. Kaši je možné dochutit i muškátovým oříškem, aby byla pikantnější.
Přidejte květák nebo dýni
Vaše pyré nemusí být pouze z brambor, i když moučné brambory by měly být základ. Můžete ale použít jen půlku požadovaného množství a tu druhou nahradit třeba květákem nebo dýní hokaido. Budete překvapení, jak úžasnou přílohu získáte.
Použít můžete jakoukoli kořenovou zeleninu, nebo třeba i červenou řepu či brokolici. Záleží jen na tom, co máte rádi. Stačí ji uvařit a rozmačkat spolu s bramborami. Mléko a máslo pak použijte, jak jste zvyklí.
Do bramborové kaše můžete pro ozvláštnění vmíchat i smaženou cibulku, sušená rajčata, opečenou slaninu nebo petrželku.
A jak nejlépe pyré ohřát?
Zahřejte v hrnci máslo a mléko v množství, které zakryje dno, přidejte studené pyré a pořádně míchejte. Kaše se totiž ráda připaluje. V případě potřeby přidejte mléko a dosolte.
Můžete ho ohřát i ve vodní lázni. Přendejte kaši do misky a přikryjte. Do hrnce nalijte tolik vody, aby miska následně nebyla ponořená a přiveďte k varu. Vložte do vroucí vody nádobu s kaší a každých 15 minut promíchejte. Ohřáté pyré rozřeďte trochou mléka.
Samozřejmě můžete kaši ohřát i v mikrovlnné troubě.
Foto: Shutterstock