V minulosti jsme byli zvyklí slýchat, jak je česká ekonomika výkonná a jak dohání ty západní. Spolu s tím se zvyšovala také životní úroveň obyvatel. Jenže to je podle všeho u konce. Lépe už bylo. Jak ukázala nepříliš povzbudivá statistika, Česko se jako jediná evropská země nedokázalo zatím dostat ani na úroveň roku 2019.
Kolaps ekonomiky
Navíc se opět potýkáme s tím, aby ekonomika zase nezačala klesat. Pokud by se tak stalo, budeme se dostávat ještě hlouběji do minulosti. V podstatě by to znamenalo, že ekonomika bude mít výkon třeba jako v roce 2017, ovšem platy lidí budou až dvojnásobné. Mnozí na tom nevidí nic moc špatného, jenže takováto situace jen podpoří inflaci, kterou se stále nedaří krotit. V důsledku zchudnou všichni, a to i na úsporách.
Špatně to vidí například zástupce společnosti JTEKT Europe Petr Novák. Ta patří k nejvýznamnějším výrobním podnikům v České republice a představuje velkého dodavatele pro automobilky. Má tedy vhled do toho, jak tento klíčový průmysl šlape. A navzdory velkým očekáváním automobilek to není vůbec slavné.
Podnikatel vidí propad výroby o deset procent, a to rovnou oproti roku 2019. Představte si, že tu máme tři roky propadu, na které se mělo konečně navázat růstem, jenže se stále nedaří.
Nepěkná řešení
Tento výrobce se aktuálně propadl dokonce do ztráty, kterou zatím vykrývá, jenže nebude tak činit napořád. Pakliže budou problémy přetrvávat, přijdou velmi náročná rozhodnutí, která však bude nutné udělat. Jedním z nich je okamžitě zdražení produkce a přesun starostí na zákazníka. A dalším samozřejmě velké propouštění.
Zdá se přitom, že omezování stavů se jen tak nevyhneme. Automobily ani dodavatelské společnosti nebudou potřebovat tolik zaměstnanců. V důsledku chystané normy Euro 7 se například přestane vyplácet výroba malých a mezi běžnými lidmi oblíbených vozů. Podle automobilek zřejmě úplně skončí.
Další věcí je potom přechod na elektromobilitu. Jak se totiž ukazuje, jednou z výhod elektromobilů je jednodušší konstrukce. Není to ani zdaleka tak složité jako u vozů se spalovacím motorem. To bude znamenat další propouštění. Výroba baterií není tak složitá a je do značné míry automatizovaná.
Foto: Shutterstock
Trubky to nevědí,…
Jak v roce 1992 řekl generální tajemník Summitu země Maurice Strong:
„Je zřejmé, že současný životní styl a životní styl bohaté střední třídy, včetně vysoké úrovně spotřeby masa, velkého množství zpracovaného jídla, používání fosilních paliv, klimatizace doma a v práci, stavba obytných domů na venkově, nejsou vyvážené. Je nutné změnit životní styl na styl, který bude přizpůsoben vzorům spotřeby, které jsou šetrné k životnímu prostředí.“
Agenda 2030, neboli modernizace plánu
Oficiálně pojmenovaná Agenda 2030 je projekt, (o čemž svědčí její název „Transformace našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 “), který má za cíl „proměnit“ svět