Vejce jsou vysoce výživná, bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny a tuky. Navíc jsou cenově relativně dostupná a jejich škála využití v kuchyni je neuvěřitelně pestrá.
Vejce a cholesterol
Mají vejce vyšší obsah cholesterolu? Rozhodně ano, ale to nemusí nutně znamenat, že byste se jejich konzumaci měli vyhýbat. Novější výzkumy dokonce dokazují, že souvislost mezi konzumací vajec a zvýšeným rizikem srdečních chorob nemusí být až tak silná, jak se předpokládalo. Jedna studie kupříkladu zjistila, že u lidí s diabetem 2. typu snězení 6-12 vajec týdně celkovou hladinu cholesterolu v krvi vůbec neovlivnilo.
Na druhou stranu je faktem, že lidé s vysokou konzumací vajec po delší dobu mívají hladiny cholesterolu vyšší než ti, kteří se vejci nepřejídají. Navíc samozřejmě nezáleží pouze na vejcích, ale i na dalších složkách jídelníčku, které také disponují zvýšeným obsahem cholesterolu jako třeba jogurt, sýr, zpracované maso nebo smažená jídla.
Kolik vajec můžete sníst?
Přesné číslo bude záviset na genetice, rodinné anamnéze, způsobu přípravy vejce, celkovém jídelníčku, a dokonce také místě vašeho bydliště. Pokud konzumujete stravu chudou na cholesterol, máte v ní místo pro vejce. Pokud je tomu přesně naopak, musíte počet vajec zredukovat.
Zdravý dospělý člověk s průměrnou hladinou cholesterolu bez rizikových faktorů co se srdečních onemocnění týče může denně sníst 1-2 vejce, aniž by se vystavoval riziku.
Naopak pokud máte problémy s cholesterolem nebo vyšší riziko srdečních chorob, může i 1 vejce denně představovat potenciální problém, zvlášť pokud trpíte nadváhou nebo třeba cukrovkou 2. typu. Spadáte-li do této kategorie, schůdným příjmem pro vás je 4-5 vajec týdně. Nejlépe uděláte, když se poradíte s odborníkem.
Co se stane, když sníte 5 vajec denně?
Jak už z textu vyplývá, konzumovat 5 vajec denně, pokud nejde o výjimečnou situaci, určitě není ten nejlepší nápad pod sluncem. Pokud vás zajímají dopady tohoto experimentu, shlédněte video, na které najdete odkaz pod tímto článkem.
Foto: Shutterstock