V současné době se zase velmi hlasitě řeší důchody, respektive navýšení věku pro odchod do důchodu. To vyvolalo značnou dávku nevole, protože padl návrh, že namísto současných 65 let by to v budoucnu mělo být až 68 let. Podle odborníků bude navíc zapotřebí navýšit věk ještě více, a to až na nějakých 71 let, aby byl celý důchodový systém vůbec udržitelný.
Jsou tu podmínky
Je přitom zajímavé srovnání s dalšími zeměmi, kde je tato otázka rovněž momentálně aktuální. Řeč je hlavně o Francii, kde by se věk odchodu do důchodu měl navýšit z 62 na 64 let. Už několik týdnů však v ulicích francouzských měst bují velké nepokoje a lidé proti plánu stávkují a protestují.
Zda to podobně dopadne i v Česku je otázkou, ale je třeba si uvědomit, že řada lidí musí stejně pracovat déle než do 65 let. Tento věk se sice považuje za nejzazší pro odchod do penze, ale jsou tu i další podmínky. “Když jsem v 65 letech zažádala o vyměření důchodu, byla jsem hodně překvapená. Řekli mi, že na něj nemám nárok. Jednoduše si ho prý nezasloužím, protože nemám odpracováno 35 let. Já jsem to nepočítala, a tak mě to dost zaskočilo,” uvedla paní Eva. Nakonec zjistila, že pro přiznání důchodu bude muset pracovat ještě další čtyři roky.
Dobře si to spočítejte
Důvodem je právě poměrně přísná podmínka, která bývá často předmětem kritiky. V Česku pro důchod nestačí jen dosáhnout určitého věku, ale navíc musíte mít odpracované roky. Toto kritérium je přitom poměrně přísné, protože je třeba odpracovat alespoň 35 let. To třeba pro dnešní vysokoškoláky zvyklé dlouho studovat a cestovat bude poměrně problematické.
Není ale nutné se hned děsit. Kromě zaměstnání či samostatně výdělečné činnosti se do doby pojištění započítávají takzvané náhradní doby, kdy sice neodvádíte pojistné, ale přesto se toto období započítává do potřebných roků pro důchod. Jde především o rodičovskou dovolenou, ale třeba i péči o závislou osobu apod.
To ale nic nemění na tom, že každý rok tisíce lidí zjišťují, že neodejdou do kýžené penze, ale budou muset dále pracovat. Mluví se o tom, zda by se toto kritérium nemohlo zmírnit, ovšem teď, když je situace s důchody opět vypjatá, to není zase tak pravděpodobné.
Foto: Shutterstock
Kdo nepracuje, ať nejí ! Chválím!! Je to zcela v pořádku, 65-18=47 Takže 12 let na studium a flákání mi připadá dostačujíci. Navíc jestli Dané paní již bylo 65 let tak měla mezi lety 76 kdy dosáhla plnoletosti a rokem 95 kdy se přestalo započítávat studium nárok na dalších pět let započítaných do náhradních dob. To znamená že ji na další studium a jiné flákání zbývá 17 let. Patrně se tedy flákala déle a teď to bude brečet a chtít od nás ostatních peníze?? Prosím o trochu soudnosti a neoblbujte lidi nepravdami. Diky
Ať jdou makat do kolbenky ti, co takhle rozhodují!!! Psáno jest: Ti, co mají moc nad člověkem, způsobují mu většinou samé zlo. A je to pravda!
Máme nejpřísnější a nejméně lidské podmínky k získání starobního důchodu. To je drábkovská lumpárna z doby vlády ODS s tehdejším ministrem financí Kalouskem.
Hm a co je na tom divneho? Podminky pro priznani starobniho duchodu v CR jsou ze zakona dve – vek a pocet let, kdy ucastnik plati ci plati a ma uznane nahradni doby. Pracovat je typicke od 18 let a vek odchodu je nyni 65 let. At pocitam, jak pocitam, tak mi to vychazi na 47 moznych let. Studium na vysoke skole je nahradni doba, max 5 (odira to doktory ci jine obory, kde se studuje sest let o jeden rok). Ale madam nepracovala ani 35 let. Nadava statu a pritom ma nadavat leda sobe. Jen at hezky maka a… Číst vice »
Viděl bych lepší způsob jak ušetřit= zkrohnout ty politycký darmožrouty na průměrnou mzdu a né statisícové výplaty za 60% absenci!!! A líné lemry, jenž jsou na pracáku už od 1994 roku, ŽÁDNÉ DÁVKY!!!!!!
👍👍👍