Kornatění cév je vážné degenerativní onemocnění. Jak mu předcházet?

Ateroskleróza je choroba, kterou můžete znát pod českým názvem kornatění cév. O jaké onemocnění se v tomto směru jedná? Jaké jsou příčiny a rizikové faktory? Na co si dát pozor a proč je důležitá prevence?

Od počátečního nepatrného aterosklerotického plátu na cévách až k samotnému ucpání je celkem dlouhá cesta, kterou bohužel můžeme velmi rychle zkrátit. Nehledě na to, že srdeční a cévní choroby způsobují více úmrtí než zhoubná onemocnění.

Degenerativní onemocnění

Ateroskleróza je někdy označována jako nemoc 20. století či je řazena mezi civilizační choroby. Tato označení nejsou však přesná, jelikož tato choroba byla objasněna již v 18. století, naši předci s tímto onemocněním zápolili dokonce ještě dříve. Je až paradoxem, že tato choroba je zejména ve vyspělých zemích jednou z nejběžnějších příčin úmrtí, Českou republiku nevyjímaje.

Onemocnění má dlouhodobě degenerativní proces, jedná se o zánětlivé postižení cévní stěny, při kterém dochází k ukládání tuku do stěny cév. Tepna se kvůli tomu zpomaluje, zužuje a především ztěžuje proudění krve. Tvoří se tzv. aterosklerotické pláty, které si lze představit jako nánosy špíny ve staré vodovodní trubce. Následkem zúžení je nedostačující prokrvení orgánu, který zkornatělá a zanesená céva zásobuje krví.

Fáze aterosklerotické choroby

Onemocnění má hned několik fází vývoje. První se nazývá lipoidní (tukové) skvrny, jedná se o žlutavě zbarvená ložiska ve stěně tepny, která jsou složená zejména z cholesterolu. Následným stupněm jsou fibrózní a ateromové pláty, kdy jde opět o žlutavá ložiska, která nejsou však již hladká, vystupují nad povrch stěny, jsou tvořena řídkým mastným obsahem. Pokud dojde k rozpadu krycí vrstvy ateromového plátu, obsah se vyplaví krví a v tepenné stěně se utvoří tzv. ateromový vřed, jenž tuto cévu poškozuje. V poškozeném místě se začne tvořit krevní sraženina (trumbus), která zřetelně zužuje průsvit tepny. Poslední etapou je zvápenatění, kdy se v postižené části cévy ukládají vápenaté soli a ložisko tvrdne.

Rizikové faktory vzniku aterosklerózy

Na samotném vzniku a následném rozvoji onemocnění se podílí více činitelů, které souvisí se špatným životním stylem a nezdravými zlozvyky, tj. nedostatek fyzické aktivity, nezdravá, nevyvážená či tučná strava a především kouření. Mezi další faktory je považován vysoký krevní tlak, vysoký LDL (špatný) cholesterol v krvi, nadměrný stres, obezita, diabetes, dědičnost.

Efektivní prevence aneb jak lze předejít onemocnění

Zásadní je nekouřit či se alespoň snažit tento zlozvyk razantně omezit. Dále je to úprava jídelníčku, kdy je nutné nahradit živočišné tuky rostlinnými, konzumovat mořské plody, ryby, celozrnné pečivo, zeleninu, ovoce a dodržovat nezbytný pitný režim. Doporučuje se denní aktivita alespoň po dobu 30 minut, postačí svižná chůze, vhodné je také plavání, jízda na kole. Důležité je vyvarovat se rovněž konzumaci alkoholu, zejména destilátů.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments