Výrobci tají funkci speciálního tlačítka pod záchodovým prkýnkem. Jen díky němu záchod pořádně vyčistíte

Toaletu bychom měli čistit co nejčastěji. Její dezinfekce by ale měla probíhat každé 2 – 3 dny, pokud je u vás někdo nemocný. Mimo chřipkovou sezonu postačí čištění 1x týdně. Důležité přitom je vyčistit nejen záchod, ale i samotné čisticí prostředky.

Například na kartáči, stojícím nepřetržitě v držáku naplněném vodou, mohou začít růst plísně. Alespoň 1x měsíčně byste proto měli vydezinfikovat i kartáč. Potom ho nechte volně uschnout na vzduchu. Položte ho mezi prkénko a mísu tak, aby jeho štětinová hlava visela přímo nad mísou.

Odstraňte záchodové prkénko

A jak si s čištěním poradit, aby vás všechny ty prostředky z drogerie nestály spoustu peněz? V 1. řadě oddělejte záchodové prkénko. Stejným způsobem, jako jste ho přidělali, ho sejměte dolů. Kolem šroubů se totiž hromadí spousta nečistot, ke kterým se jinak nedostanete. Pokud myjete mísu zvenčí jen kolem prkénka, spoustu bakterií nijak neohrozíte.

Coca-cola, soda, ocet i peroxid

Případné rezavé kroužky na dně mísy odstraníte obyčejnou Coca-colou. Nalijete ji do mísy, necháte hodinu působit a pak jen vydrhnete štětkou. Pokud štětka nestačí, vydrhněte zbytky rzi pemzou. Nejprve ji ale namočte do teplé vody. Pemza i mísa musí být mokré, abyste záchod nepoškrábali.

Nejúčinnější v odstraňování bakterií je obyčejný ocet. Pomůže vám i od skvrn způsobených tvrdou vodou. Toaletní papír nasáklý octem přiložte na skvrnu a nechte přes noc působit. Nebo smíchejte ocet s jedlou sodou a směsí celý vnitřek toalety na 30 minut pokryjte.

Bezpečným bojovníkem s bakteriemi je i peroxid vodíku. Smíchaný s vodou v poměru 1:1 zastane stejnou práci, jako ocet. Záchod vydezinfikuje a vybělí.

Foto: Shutterstock

Šumivé koule si vyrobte sami

Preventivně můžete 1x týdně do mísy házet i šumivé koule. Budou ji nejen čistit a dezinfikovat, ale zároveň celou místnost krásně provoní. S pomocí jedlé sody, kyseliny citronové a vašeho oblíbeného esenciálního oleje si je vytvoříte sami doma.

Potřete šrouby lakem na nehty

Šrouby, které drží záchodové sedátko na míse, potřete bezbarvým lakem na nehty. Zabráníte tak jejich korozi a navíc je méně pravděpodobné, že se začnou uvolňovat.

Vyrobte si úsporný záchod

Pokud se vám „potí“ vodní nádržka, vyložte ji zevnitř bublinkovou fólií. Nejdříve ji ale vypusťte a uzavřete přívod vody. Pokud váš záchod není nejnovější model s funkcí úspory vody, existuje snadný způsob, jak si poradíte. A šetřením vodou tím pádem ušetříte i peníze.

Naplňte prázdnou litrovou PET láhev asi 5 cm písku, dolijte vodou a zašroubujte. Poté ji umístěte do splachovací nádržky mimo ovládací mechanismy. Láhev vám pomůže snížit spotřebu při každém spláchnutí, protože nádrž díky ní pojme menší objem vody.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments