Je jaro, tedy čas, kdy je potřeba se vrhnout na zahrádku a všechno připravit na to, abychom se v létě a na podzim dočkali té nejlepší úroky. Týká se to i keřů borůvek. Poradíme vám trik, jak jim pomoci, aby v létě neusychaly a plodily co nejvíce.
Usychající borůvky
Pěstitelé borůvek často naráží na to, že jim borůvky uschnou nebo chytí nějakou nemoc a zajdou. Může to být proto, že tyto keře mají slabé kořeny, jež neproniknou příliš hluboko do půdy. Proto neumí získat dost vody, hlavně v parném létě, a jsou náchylné ke změnám v prostředí. Může to být také důvod, proč málo plodí – nejsou schopné získat tolik živin, kolik by k bohaté úrodě potřebovaly.
Symbióza s houbami
Příroda si však umí poradit. V lesním prostředí, kde se borůvky běžně nachází, se totiž spojují s podhoubím a dochází k jevu, kterému se říká symbióza – oba druhy – rostlina i houba – si vzájemně prospívají.
Zatímco houby se napojí na kořenový systém a mohou si tak brát z rostliny živiny, kořeny rostliny čerpají z podhoubí vodu a řadu látek, které by jinak nezískaly. Dochází tak k výměně zdrojů, které posílí oba systémy a oba z něj profitují.
Mykorhiza
Tento jev můžete vyvolat i u svých borůvek, které pěstujete na zahradě. Kupte si v zahradnictví mykorhizní houby a aplikujete je ke kořenům svých rostlin. Existuje několik způsobů. Ten nejúčinnější spočívá v tom, že zakoupené houby rozpustíte ve vodě a kořeny keře, který budete sázet, v nich necháte namočit. Poté zasadíte. Houby i rostlina začnou pomalu růst a vytvářet podzemní systém vzájemně výhodný pro oba.
Díky tomu budou vaše keře mnohem lépe prospívat a brzy se vám odmění velkou a bohatou úrodou plnou živin,
Prospěšné borůvky
Borůvky mají spoustu vitamínů a jsou plné antioxidantů, proto bychom je měli do stravy zařazovat poměrně často. Pomáhají také při boji s infekcemi močových cest a sušené plody borůvek jsou vhodné k užívání při průjmech.
Foto: Shutterstock