Mikrovlnná trouba dnes už snad nechybí v žádné domácnosti. Dá se v ní ohřívat jídlo, nápoje, rozmrazovat maso či polotovary, ale spousta lidí v ní dokonce i vaří nebo peče. Čím víc s ní pracujeme, tím víc bychom však měli pečovat o její údržbu.
Užitečný pomocník, ale také místo, kde se množí bakterie
Mikrovlnná trouba je pro nás velmi důležitým pomocníkem. Zvlášť když máte malé děti nebo jste hodně zaměstnaní a nemáte příliš mnoho času na vaření, je mikrovlnka v podstatě nutností.
Musíme si však uvědomit, že je to také místo, kde se mohou šířit bakterie. Když je mikrovlna zapnutá, většinu bakterií a virů dokáže zničit. Nicméně když se vám kapky ohřívaných nápojů nebo třeba kousky prskajících jídel nalepí na stěny, strop či dvířka mikrovlny a necháte je tam zaschnout, mohou se v uzavřeném, teplém prostoru začít bakterie přece jen množit.
Mikrovlnnou troubu pravidelně myjte a nechte pootevřená dvířka
Ideální je mikrovlnku otřít zevnitř hadříkem po každém použití, zvlášť tehdy, když víte, že ohřívaný pokrm uvnitř prskal.
Je také ideální nechat po použití dvířka mikrovlnky pár minut otevřená, aby se uvnitř vyměnil vzduch a aby se po ohřívání vyvětrala.
Jak čistit mikrovlnnou troubu?
Pokud ji myjete pravidelně, bude vám k tomu stačit jen hadřík a horká voda. Jestli je mikrovlna uvnitř mastná, použijte běžný saponát nebo třeba do vody přilijte trochu octa. Chcete-li vnitřek trouby mírně dezinfikovat a zbavit přebytečných zápachů, použijte sílu kyseliny citronové – přidejte ji do horké vody a vyčistěte vnitřek s ní.
Jak vidíte, není potřeba na mytí používat žádné chemické prostředky. Pokud se po některém z nich rozhodnete sáhnout, podívejte se do návodu, jestli výrobce nedoporučuje nějaký konkrétní výrobek. Obecně je dobré si návod nastudovat, abyste věděli, jak mikrovlnnou troubu správně udržovat, aby vám sloužila co nejdéle. Zvláštní pozornost věnujte tomu, jaké věci by se dovnitř mikrovlnky neměly vkládat.
Foto: Shutterstock