Jak využít hřebíček? Neslouží jen k osvěžení dechu

Hřebíček má mnoho uplatnění. Používá se jako koření i pro léčebné účinky. Jsou ale i méně známé způsoby, jak hřebíček využít. Jaké to jsou?

Hřebíček se používá jako koření do mnoha sladkých pokrmů. Například k dochucení rýže, do pečiva, cukroví i při zavařování hrušek. Hodí se ale i ke zvěřině. Chuť hřebíčku vynikne v kombinaci s chilli, bobkovým listem, jalovcem, muškátovým oříškem a novým kořením. Ve sladkých pokrmech lze doplnit anýzem, badyánem, kardamonem, skořicí a zázvorem. Dává se do svařeného vína i punče.

Hřebíček a úleva od bolestí či neduhů

Hřebíček má antiseptické, antibakteriální a anestetické účinky. Při žvýkání znecitliví zuby, dásně i bolestivý krk a osvěží dech. Používá se při revmatismu, na plíseň na kůži i jako afrodiziakum. V tradiční indické medicíně se využívá na zlepšení srdeční činnosti. V ajurvédské medicíně se zase využívá hřebíčkový olej pro úpravu trávení a střevní mikroflóry. Má i močopudné účinky.

Hřebíčková limonáda při chřipce a nachlazení

Při nachlazení lze hřebíček přidat do cibulového čaje. Při bolesti v krku si vyrobte limonádu. Do hrnce nalijte ½ l vody, přidejte 2 hřebíčky, 2 kuličky nového koření a polovinu celé skořice. Vodu přiveďte k varu a 10 minut vařte pod pokličkou. Limonádu sceďte, dochuťte lžící medu a šťávou z celého citronu. Pijte ji ještě teplou.

Čaj z hřebíčku na povzbuzení

Čaj ze směsi hřebíčku, zeleného čaje a tymiánu lze popíjet. Při těžších střevních infekcích se používá i jako klystýr. Vezměte 10 g hřebíčku, 10 g hrubě sekané skořice, 20 g sušených šípků, 50 g sušených jablečných slupek a špetku mletého muškátového oříšku. Vak 2 polévkové lžíce přelijte 250 ml vařící vody a nechte 10 minut luhovat. Povzbuzující čaj vám vlije novou energii do žil.

Hřebíčková tinktura

Hřebíčkovou tinkturu lze využít při bolesti zubů a při paradontóze. Jde o skvělou ústní vodu a poslouží i na potírání bolavých dásní. Do uzavíratelné sklenice dejte 10 g hřebíčku a půlku celé skořice. Pak vše zalijte ½ litrem 60% lihu. Nechte louhovat při pokojové teplotě na tmavém místě 14 dnů. Pak tinkturu přeceďte a uchovávejte ji v temnu.

Hřebíčkový olej

Stejně se dá využít i hřebíčkový olej, který lze využít i jako aromaterapii, nebo při bolestech svalů a kloubů, při únavě, kašli, rýmě a nachlazení, proti průjmu, ale i na akné, afty, nebo jako účinný repelent. Při migréně si můžete potřít spánky hřebíčkovým olejem zředěným rostlinným olejem. Na 50 ml oleje přidejte asi 10 až 25 kapek hřebíčkového oleje.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments