Oblíbený česnek nebo zázvor je výbornou alternativou antibiotik. Pomáhají při celé řadě neduhů a samozřejmě si jejich výraznou chuť užíváme i v pokrmech. Problém ale nastává při jejich zpracování. Každý kousek je cenný, proto je škoda, když většina zůstane na struhadle.
Na rýmu i obezitu
Na nemoci dýchacích cest, při nejrůznějších zánětlivých stavech, ale i na snížení krevního tlaku či obezitu se doporučuje česnek nebo zázvor. Obojí zároveň podpoří imunitní systém, zlepší trávení, sníží bolest hlavy a zázvor je dokonce považován za afrodiziakum. Pořízení obou přírodních antibiotik může být nákladné, zejména pokud sáhnete po bio kvalitě. Proto jistě dbáte na to, abyste při zpracování využili každý kousek.
Strouhání zázvoru přes fólii
Vyzkoušejte unikátní postup při strouhání zázvoru. Struhadlo obalte igelitovou fólií a začněte strouhat. Zázvor bude hezky připravený, struhadlo bude čisté a ani kousek zázvoru neskončí bez využití. Dámy ocení, že ochránily manikúru. Podobný postup můžete vyzkoušet i při strouhání česneku. Postup s fólií a struhadlem znamená mnohem méně nepořádku než lisování česneku.
Jak vybírat zázvor a česnek
Při nákupu kořene zázvoru si jej důkladně prohlédněte. Kousek musí být tvrdý, nikde by neměl plesnivět nebo sesychat. Tvrdost vyzkoušejte v prstech. Zázvor neokrajujte nožem, důkladně jej odrhněte. Zázvor se uchovává v lednici zabalený v papírové utěrce a v uzavíratelném sáčku.
Kvalitní a silný česnek nenajdete mezi dovozními artikly. Je třeba vybrat český česnek. Stroužky by měly být tvrdé, česnek nesmí být naklíčený. Ze spodní strany kontrolujte, zda se neobjevuje plíseň. A pokud už z nepozornosti koupíte český naklíčený česnek, nevadí. Můžete si jej doma nechat zakořenit a zasadit do květináče. Brzy se budete těšit na vlastní úrodu z parapetu.
Foto: Shutterstock