Pacienti, kteří dlouhodobě podstupují léčbu steroidy, mohou trpět metabolickými vedlejšími účinky. Glukokortikoidy jako kortizon se používají již desetiletí k léčbě zánětlivých onemocnění jako astma nebo revmatismus. Jsou to nejčastěji předepisované protizánětlivé léky. Často se předepisují také při autoimunitních chorobách, transplantacích orgánů a rakovině.
Vedlejší účinky
I když jsou Glukokortikoidy předepisovány pro širokou škálu případů, jejich aplikování omezují vedlejší účinky. Mezi ně patří i nežádoucí metabolické vedlejší účinky, které se mohou objevit během léčby. Jakmile se Glukokortikoidy navážou na receptory v buňkách, začnou vypínat a zapínat četné geny. Patří mezi ně různé metabolické geny, a to může následně způsobit Steroidní diabetes.
Genový spouštěč
Transkripční faktor E47 je společně s Glukokortikoidovým receptorem zodpovědný za exprese genů, zejména pak v jaterních buňkách. V genových studiích byl vytvořen předklinický model, který postrádal gen E47 a na druhé straně model s tímto genem. V případě modelu bez genu E47 bylo zjištěno, že je organismus chráněn proti negativnímu vlivu Glukokortikoidů, v případě jeho přítomnosti došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi, zvýšeného množství tuku v krvi a k dalším problémům.
Odstranění vedlejších účinků
Pro odstranění vedlejších účinků při léčbě steroidy je potřeba tyto studie přenést na lidské pacienty. Pokud by to vyšlo, bylo by možné otevřít nové příležitosti pro terapeutické intervence a použití bezpečnějších imunosupresiv. Tak by bylo možné bojovat proti vedlejším účinkům steroidní terapie.