Kolabuje další banka. Jde do tuhého. Lidé se bojí o celoživotní úspory. Co dělat?

Celosvětové trhy začíná znepokojovat další zážeh bankovní krize. Kdo by snad očekával, že se jednou rozjetý problém podařilo uklidnit včasným zásahem regulačních orgánů, musí teď s obavami sledovat druhé kolo.

Problémy neskončily

Zatím se problémy bank týkají zejména Spojených států amerických, kde minulý týden de facto zkrachovala už třetí banka za posledních pár týdnů. Navíc další jsou podle některých informací na odstřel, protože těm regionálním se zřejmě nebude nijak zvlášť pomáhat, a raději se nechají padnout.

Historie nás ovšem učí, že něco podobného nemusí být dobrým přístupem, protože důvěra v bankovní systém s každým dalším pádem banky postupně klesá, a může se dostat až na kritickou úroveň. Evropa přitom podle všeho není ochráněna. Ve skutečnosti byl největší bankovní kolaps poslední doby, Credit Suiss, švýcarskou záležitostí. Tam to sice nakonec skončilo převzetím, ale budeme mít takové štěstí i příště?

Už i v Česku se někteří lidé začínají ptát, zda jsou jejich peníze coby celoživotní úspory, v bezpečí. Mnozí si teprve teď naplno uvědomují, že banky nejsou nějaké neotřesitelné pevnosti, ale že mohou skončit v rámci několika málo dní, i když se předtím třeba jevily jako silné a zdravé.

Foto: Shutterstock

Jak se uchránit

V Česku ale není kdovíjaký důvod k obavám, protože zdejší banky spoléhají především na pohodlný byznys s Českou národní bankou, kdy si od lidí vyberou depozita a za vyšší úrok je nechají ležet právě u ČNB. To je v podstatě bezriziková operace a slušný polštář likvidity.

Dále je dobré mít na paměti, že zde máme garanční fond pojištění vkladů. Ten funguje velmi dobře, a když už nějaká banka zkrachuje, pak skutečně peníze klientů vyplácí. Ale pozor, je to jen do výše 100 000 euro na jednotlivce a banku. Pokud tak chcete mít jistotu, nemějte u jedné banky více než přibližně 2 350 000 korun.

Když je nejistota v bankovním systému, obvykle z toho těží zlato. Děje se to tak i tentokrát, ale podle expertů stále nemusí být pozdě si nějakou tu minci nebo slitek nakoupit. Pakliže by měla bankovní krize pokračovat, můžete z toho tímto způsobem těžit, protože cena drahého kovu poroste.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments