Cena másla byla loni velkým tématem, protože se zdálo, že už bude neustále růst. Odborníci přesto vyzývali ke klidu, protože tato potravina má tendenci k velkým cenovým výkyvům. To vidíme i teď, kdy zase rychle klesá a dostává se na víceméně normální úrovně a není vyloučeno, že půjde i pod ně.
Našly se zlé věci
Pravdou ale je, že lidé jsou na cenu másla po právu citliví. Nakupují ho totiž pravidelně, protože jde o jednu ze základních potravin. Jak se ale ukazuje, cena nemusí být hlavním problémem této potraviny. Dlouhou dobu se neřešila její kvalita a ta teď podle všeho hodně hapruje.
Přinejmenším to zjistil rozbor renomovaného německého časopisu Öko Test. Ten se zaměřil na kontrolu nejprodávanějších másel na tamním trhu, z nichž některá se dostávají v rámci exportu i k nám. Nejde ani tak o to, která značka pochybila, protože tentokrát v tom jedou prakticky všichni, což dává tušit, že půjde o širší problém, který se zřejmě nebude týkat pouze německého másla.
Autoři testu konstatují, že jde o nejhorší výsledky za dobu, kdy se tyto rozbory dělají. Testováno bylo celkem 20 másel, přičemž celých 17 z nich dostalo velmi špatné hodnocení. Řada výrobků pak doslova propadla jak z hlediska chuti, tak i skutečného složení.
Jak se to tam dostalo?
Opravdu znepokojivý byl ale významný nález minerálních olejů prakticky ve všech zkoumaných máslech, konkrétně v 19 z 20, což ukazuje na systémový problém. Nejde o nic zanedbatelného. Minerální oleje se usazují v těle a mnozí jsou přesvědčeni o tom, že jsou rakovinotvorné.
Ostatně, v potravinách jako takových nemají minerální oleje co dělat. Přesto se do nich mohou v určitém množství dostat, avšak na to je stanoven limit ve výši 2 mg/kg v případě tuků a olejů, kam spadají také másla. Tento limit ovšem dosud reálně nikdo nekontroluje. Zřejmě i díky tomu mohlo dojít k tomu, že testovaná másla obsahovala až desetkrát více minerálních olejů.
Ptáte se, jak je to možné? Některé hypotézy tvrdí, že se tyto látky do másla dostávají z výrobních strojů. Jeden z výrobců nicméně provedl vlastní testy, na základě kterých zjistil, že na vině by mohly být obaly, které jsou navoskované a napuštěné různými látkami. Zjistilo se přitom, že čím déle máslo v obalu je, tím pravděpodobnější je zvýšený výskyt minerálních olejů. Z toho vyplývá, že nejlepší je konzumovat čerstvá másla, která mají datum spotřeby do dvaceti dní od výroby. Jenže na trhu jsou i další másla, která mohou projít zmražením a prodávat se třeba i rok po vyrobení.
Foto: Shutterstock
Vtipy na tomto webu jsou mnohdy lepší, než svého času vtipy v dikobrazu. 😂😂😂