Většina z nás nemá možnost chovat vlastní slepice, a proto nemáme pravidelný přístup k čerstvým vejcím. Možná se ve vašem okolí vyskytuje někdo, kdo vás vajíčky přímo z kurníku zásobuje. Přesto si je nezřídka musíte jít obstarat do obchodu.
Vybrat si tam můžete podle velikosti, způsobu chovu slepic, podle množství a v neposlední řadě podle ceny. Nejdůležitější je ale čerstvost vajec, která však na 1. pohled není patrná. Čerstvé maso poznáte podle barvy, pečivo podle tvrdosti a ovoce se zeleninou podle stupně ovadlosti. Vejce ale vypadají stejně, ať jsou čerstvě snesená nebo rok stará.
Nikdo samozřejmě neočekává, že by obchody nabízely stará vejce. Před takovým nákupem nás chrání už datum spotřeby na obalu. Pokud už jste ale někdy nějaký záprtek doma rozklepli, určitě si tu zkušenost nechcete zopakovat. Je to totiž strašný smrad a navíc vám znehodnotí všechny suroviny, se kterými přijde do styku.
Řiďte se zrakem i sluchem
Naštěstí jsou vajíčka balená do krabiček, které můžete otevřít a jejich obsah zkontrolovat. A na co byste se měli zaměřit? Pouhým okem uvidíte, má-li některé z vajec prasklou skořápku nebo je-li oslizlá či pokrytá zeleným či bílým popraškem. Taková vejce nekupujte, velmi pravděpodobně už jsou kontaminována bakteriemi a plísněmi.
Další metodou, která vám pomůže odhalit závadné kousky už v obchodě, je protřepání vejce u ucha. Neměli byste totiž slyšet nic. Pokud uslyšíte šplouchat tekutinu, velmi pravděpodobně je tohle zboží za zenitem a bílek už ztratil svou lepivou konzistenci. Stejně tak chrčivý zvuk zase ukazuje na starý vodnatý žloutek.
Doma je nechte plavat
Koupili jste si vejce, ale nestihli jste je před uplynutím data spotřeby zkonzumovat? Neznamená to, že jsou špatná. Pokud jsou uchována v chladu v ledničce, velmi pravděpodobně budou v pořádku i po této lhůtě. V domácích podmínkách máte více možností, jak zkontrolovat, jestli jsou vejce v pořádku. Stačí je ponořit do sklenice s vodou.
Pokud klesnou ke dnu, jsou čerstvá. Pokud se potopí, ale zůstanou stát ve vodě na svém konci, nejsou už úplně čerstvá, ale pořád je můžete jíst. Zůstanou-li na hladině, vyhoďte je. Vaječné skořápky totiž nejsou úplně vzduchotěsné. Čím jsou starší, tím více vzduchu se dostalo dovnitř a tím víc jsou jím nadnášena. A bakterie ze vzduchu začnou vejce zevnitř „rozežírat“.
Zkontrolujte vypouklost žloutku
Čerstvé a méně čerstvé vejce poznáte i po rozklepnutí, pokud ho vyklopíte na ploché dno. Tento test vám pomůže i v případě, že jste objevili prasklou skořápku až doma. Čerstvé vejce má zářivě žlutý nebo oranžový zaoblený žloutek, obklopený pevným bílkem, který je také oblý. Žloutek staršího vejce bude o poznání plošší a bílek se více rozlije do stran. Obě varianty ale můžete sníst bez obav.
Foto: Shutterstock