Dva květnové svátky se skutečně vydařily a lidé si je naplno užili. Takřka všichni byli venku a užívali si krásného počasí. Díky příhodnému termínu navíc mohli využít příležitosti a vytvořit si prodloužený víkend, případně delší dovolenou.
Nápady tu jsou
Už příští rok by tomu ale mohlo být jinak. Začíná se totiž nahlas mluvit o tom, že Češi mají svátků přeci jen příliš a v květnu jsou navíc dva hned po sobě. Málokdo nad tím sice přemýšlí, ale ve skutečnosti každý svátek stojí tuzemskou ekonomiku peníze, protože se jednoduše zastaví a nic moc neprodukuje.
Pakliže jsou navíc svátky takto rychle po sobě, svádí to k vybírání dovolených a zpomaluje se celé období kolem nich. Už před časem se ekonom Lukáš Kovanda zamýšlel nad tím, že by nebylo od věci nějaký ten svátek zrušit, protože by to do státní kasy přineslo nemalé prostředky. Tehdy to dával do souvislosti s valorizací penzí. Pakliže by se zrušily dva svátky za rok, peníze pro důchodce by se našly.
Je však otázkou, zda by to byly správně směřované prostředky. Do valorizace by peníze zahučely a další rok už by stejně nestačily. Možná by ale nebylo špatné zamyslet se nad nějakým strategickým projektem, který by mohly zrušené svátky zafinancovat. Něco, co by této zemi zajišťovalo budoucnosti a kvůli čemu by dávalo smysl se omezit. Jinak by se to občanům prodávalo jen složitě.
Dává to smysl?
Za jeden den volna přijde česká ekonomika o 13,5 miliardy korun. Zejména některé svátky se přímo nabízejí ke zrušení. Právě svátek práce je jedním z jasných adeptů. Ostatně, dává smysl práci oslavovat tím, že pracovat přestaneme a navíc kvůli tomu přicházíme o peníze? Není to náhodou přežitek minulosti, na kterou bychom rádi zapomněli.
Pokud jde o podnikatele, ti by svátků nejraději zrušili co možná nejvíce. Důvod je totiž jednoduchý. Když někdo rozhodne, že bude volno, platí to právě podnikatelé, kteří lidem stejně hradí platy a platí sociální i zdravotní pojištění.
Foto: Shutterstock