Utah je specifický stát se svérázným terénem i svérázným podnebím. Průměrná nadmořská výška v Utahu je 1860 m.n.m., což je o 1430 m více než je průměrná nadmořská výška České republiky. Pokud byste měli do Utahu cestu, nesmíte si nechat ujít prohlídku Velkého Solného jezera, mnoha dechberoucích kaňonů a národních parků.
Neskutečná podívaná v Gunlocku
Státní park Gunlock zažil letos velice neobvyklou zimu s rekordními srážkami dešťovými a sněhovými, 200–400 % oproti průměru. A právě přemíra sněhu v kombinaci s nárazovými vysokými teplotami vytvořila v Gunlocku jedinečnou scenérii. Sníh totiž taje rychleji než ho půda stačí vstřebat, takže voda sklouzává po skalnatém terénu a tvoří nádherné kaskádové vodopády.
Návštěvníci jsou unešeni
V Utahu jsou lidé na mocné činy matky přírody zvyklí, ale Gunlocké vodopády jsou tak výjimečnou atrakcí, že i pravidelní návštěvníci jásají. Podobná situace totiž nastala v posledních 15 letech pouze čtyřikrát, a to v letech 2008, 2019, 2020 a aktuálně 2023. Proto také do Gunlocku proudí mnohem větší davy turistů než obvykle.
Jak dlouho vodopády vydrží?
Experti se domnívají, že vodopády budou k vidění ještě následujících pár týdnů, možná měsíců, ale nic se nedá s jistotou předpovědět, protože vše záleží na rychlosti tání sněhu. Navíc ne všechno je tak růžové, jak se zdá. Kdyby enormní množství sněhu roztálo ještě rychleji, mohlo by v jižních částech Gunlocku docházet také k záplavám.
Upozornění pro nadšence
Státní park zvýšil ochranná opatření. Turisté mají mít dobrou, ideálně nepromokavou obuv, chodit ve skupinách a dbát na bezpečí své i ostatních. Naštěstí to se zdravotním stavem návštěvníků letos vypadá poměrně pozitivně. Zatím jsou hlášeny pouze dva podvrtnuté kotníky.
Foto: Shutterstock, zdroj: foxnews.com