Rekordní sklizeň brambor 2023. Namočte brambory do této věci a budete moct prodávat na trzích

Jedním z důležitých stopových prvků, které potřebují brambory pro svůj správný vývoj, je bór. Podporuje totiž nejen růst stonků a listů, ale i jejich kořenový systém. Zároveň posiluje imunitu rostlin a dokonce zlepšuje i chuť hlíz.

Pomáhá bramborám sílit

Mají-li vaše bramborové keříky nedostatek bóru, poznáte lehce. Jejich listy zesvětlají a začnou se stáčet, řapíky se zbarví dorůžova a stonky křehnou. Rostlina, která postrádá bór, totiž hůře absorbuje dusík a vápník z půdy. Proto je důležité, aby brambory dostávaly příděl bóru během celého vegetačního období.

Bór má ale i významné antiseptické účinky. Měl by se proto používat i k namáčení klíčících hlíz a k jejich zpracování těsně před výsadbou.

Namíchejte jim elixír zdraví a síly

Aby měly brambory silné, životaschopné klíčky, ponořte je na 20 – 30 minut do roztoku, připraveného z 10 l vody, 10 g bóru, 1 g manganistanu draselného, 5 g síranu měďnatého, 60 g superfosfátu a 40 g močoviny.

Brambory, určené na klíčení, můžete postříkat i 0,1 % roztokem kyseliny borité, což je 1g na 1l vody. To je zachrání před infekcemi. Pomůže ale i poprášení hlíz před výsadbou dřevěným popelem, který bór v dostatečném množství obsahuje. Hlízy ale musí být při poprašování suché a popel mezi ně rovnoměrně rozložen. Použití dřevěného popela zvyšuje obsah škrobu v hlízách o 1 – 2 % a zlepšuje výslednou chuť brambor.

Foto: Shutterstock

Zajistěte si vyšší výnos až o 15 %

Bór slouží i jako hnojivo a při správném použití můžete dosáhnout až o 15 % vyššího výnosu brambor. Látka navíc působí jako stimulátor růstu. Rostliny hnojené bórem lépe snášejí jak rozmary počasí, tak přebytečné vápno v půdě. Méně často také onemocní strupem a na podzim potom obsahují mnohem více vitamínu C.

Pokud ale používáte ke hnojení i dřevěný popel, pamatujte, že 1kg obsahuje 0,2 g – 0,7 g boru. A jeho přebytek rostlinám škodí. Spodní listy se zbarví do žluta a začnou se předčasně kroutit.

I pro člověka je tato látka užitečná jen v mírných dávkách. Pokud je jí v potravinách mnoho, začne se v těle hromadit a velmi pomalu se vylučuje. Vysoké koncentrace kyseliny borité potom mohou způsobit otravu. Proto bylo její použití v zemědělství zakázané. Pokud ji nemáte v zásobě, můžete ji nahradit přípravkem Bor 150, který je v obchodech běžně k dostání.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments