Slimáky nikdo nevidí ve své zahradě rád. Ožírají rostlinám listy, ničí sazenice a všude zanechávají slizké stopy. Aktivní jsou během celého roku, ale nejvíc problémů působí na jaře.
Na rozdíl od hlemýžďů postrádají ochrannou ulitu a tak vylézají cpát se vaší úrodou hlavně v noci nebo za deště. Během dne jsou pak schovaní na tmavých vlhkých místech, běžnému oku neviditelní. Takže, pokud hledáte viníka poškozených rostlin za denního světla, nebýváte úspěšní. Postříkáte-li, ve snaze o nápravu, rostlinu běžným insekticidem, nepomůže to. Slimák totiž není hmyz, ale měkkýš.
Variantou, jak se jich zbavit, je vzít večer baterku a vydat se na zahradu sbírat krmící se slimáky ručně. A házet je do kbelíku s mýdlovou vodou. To se ale ne každému chce a navíc je to trochu nechutná práce.
Jak se zbavit slimáků?
Zahradu zalévejte ráno, aby do večera stihla vyschnout, protože slimáci mají raději vlhko.
Citlivé rostliny obalte měděnou páskou. Měď totiž v kontaktu se slimáčím slizem vyrobí mírný elektrický výboj, který slimáky zažene.
Nalákejte je na pivo. Pivní kvasinky slimáky neodolatelně přitahují. Nalijte pivo do nádoby a její spodní část zakopejte do země tak, aby byl okraj zarovnaný s půdou. Slimáci, nalákaní na pivo, do nádoby spadnou a utopí se.
Nasypte jim otruby, slimáci je prý milují. Po sežrání se ale nafouknou a jsou dehydratovaní. To jim znemožní stáhnout se do bezpečí a stanou se snadnou kořistí ptáků.
Pomoci může i nasypat kolem ochraňovaných rostlin kůru, kočičí stelivo nebo písek. Slimáci totiž neradi cestují po ostrých a pichlavých materiálech.
Co s nechtěnými mravenci
Problémem v zahradě mohou být i mravenci. Ti ale často spíše pomáhají při provzdušňování půdy a opylování květin. Také se živí zahradními škůdci.
Někteří ale ničí stromy, ze kterých vydlabávají dřevo a jiní se živí listy plodin, které pěstujete. Další zase chrání a starají se o blaho mšic, které vysávají z rostlin živiny. A mravenci pak hodují na jejich sladkých výměšcích.
Před mravenci rostlinky ochráníte, když je postříkáte roztokem vody s octem či citronem. Nebo když kolem napadených plodin nasypete prášek do pečiva. Také vysazená máta peprná mravence odpuzuje.
Zažeňte je lógrem
Slimáky i mravence ale společně zapudíte kávovou sedlinou. Nasypte ji na půdu kolem náchylných rostlin a její aroma nebo možná její struktura oba druhy nezvaných návštěvníků spolehlivě zažene. Ještě lepšího účinku dosáhnete, smícháte-li kávu s boraxem.
Foto: Shutterstock
super
No a ty si zase něco zobni ať můžeš psát kraviny
Kdepak seženete Borax? Poraďte!
http://www.google.com do vyhledavaciho policka zadas borax a kliknes na hledat googlem. V CR bezne dostupny, v rusku asi ne.
Pan vtipný
Prestoze to vnimas jako vtip, tak boraxu je tam vic nez dost. Kde ho chces kupovat, v masne?
Certifikát odborné způsobilosti.
Přípravky pro profesionální použití mohou nakupovat pouze osoby s platným osvědčením II. nebo III. stupně odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky dle zákona č. 199/2012 Sb. a vyhlášky č. 206/2012 Sb. Bývávalo. Ty nakupuješ v RuSSku? No nově ho začali tady prodávat Poláci. Sháněl jsem po drogeriích a sehnal starý v bazaru. On je dnes problém koupit ledacos. Zkus koupit třeba ledek amonný nebo kyselinu sírovou. Všude říkají, že je zákaz prodeje kvůli EU. Ale v Polsku ne. Hodně chemie ani přes kurýra objednat nejde. Tak tu neplácej něco o ruSSku.
A to je takovy problem ziskat osvedceni, kdyz potrebujes regulovanou chemii? Lide toho rikaji, ale realita je jina a asi nechceme aby tady kazdy dement sypal ve velkem nebezpecne latky kam ho napadne. Staci si ten prukaz udelat, kdyz ti jeho absence omezuje zivot. Kdyz takovou chemii musim pouzivat, osvedceni si udelam. Nemusis mi vykladat jak kuryr nedorucuje chemii 🙂 Kdyz nejakou kupuji, vzdy mi to doveze vyrobce/distributor vlastnim rozvozem a pokud je to nutne, zkontroluje si potrebne papiry, obcanku, zivnostak, pripadne povoleni. Je videt ze jen kecas a nikdy jsi podobne veci nekupoval, kdyz si myslis ze ti to… Číst vice »